Možnost zbourání strahovského stadionu zatím ani zdaleka není na pořadu dne. Podle představitelů Českého svazu tělesné výchovy se prodej tamních pozemků kvůli financování sportu v nejbližší době nechystá. Na tiskové konferenci v Praze uvedli, že jde pouze o jednu ze zvažovaných variant, jak v budoucnu získat pro sport peníze.

Kořan byl překvapený

Zástupci ČSTV také prohlásili, že se nechystá ani prodej Strahova, kde má nyní tréninkové centrum fotbalová Sparta. Svaz si chce nechat vypracovat studie, jak jsou jeho sportovní areály v republice využitelné, nakolik jsou potřebné a kolik by za ně mohl případně dostat.

O pomoc při řešení nedostatku financí hodlá vedení ČSTV podle nového předsedy Pavla Kořana, který je ve funkci od dubna, nejprve požádat stát. Nové vedení ČSTV už mělo kvůli financování schůzky s politickými špičkami. "A měli jsme pocit, že problémy chápou, ztotožnili se s našimi argumenty a mají snahu je řešit," řekl na tiskové konferenci předseda ČSTV Pavel Kořan. O to víc jej překvapily informace médií, že ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy chystá ještě další škrty výdajů do sportu.

"Chápeme nutnost úspor, ale sport snesl dost argumentů, aby stát pochopil jeho význam a podpořil ho," poukázal Kořan zejména na loňskou ekonomickou analýzu, z níž vyplývá dlouhodobé podfinancování českého sportu. "Vláda chystá snížení dotací ze státního rozpočtu, ale chce získat prostředky efektivnějším čerpáním z fondů EU a transparentnějším rozdělením odvodů z loterií. "Tu snahu samozřejmě vítáme," řekl Kořan.

Pomoci má analýza

Vedení ČSTV si nechá také připravit analýzu využití, potřeby a komerční hodnoty majetku, jehož účetní hodnota se odhaduje zhruba na 47 miliard korun. Hovoří se o možném prodeji některých zařízení, ale není to na pořadu dne. Objevily se spekulace, že má být zbourán Strahovský stadion a pozemky využity na výstavbu bytů. ČSTV ale o této možnosti nejednal ještě v rámci svazu, natož s majoritním vlastníkem pozemků Prahou.

"To se zbytečně ventilovalo, je to pouze syrový ideový záměr. Chceme tak jen ukázat, že se snažíme hledat i jiné zdroje," uvedl Kořan. "Rozhodně jsme o tom ještě nejednali," dodal předseda ČSTV. Svaz vlastní jen část areálu a nevelký kus pozemků. "Magistrát je o tom připraven jednat. Ale dořešení celého problému, to je otázka řady let," prohlásil Kořan.

Související