Kdo má dostatek elektřiny, má také dobrou životní úroveň.

O tomto faktu je možné živě diskutovat, zuřivě s ním nesouhlasit; ale to je asi tak vše, co s tím lze v dnešním světě dělat. Nejjasnějším důkazem (a to doslova) je přiložená noční satelitní fotografie Korejského poloostrova. Kde začíná prosperita, si udělejte obrázek sami. A, s tím asi nikoho nepřekvapím, to velmi úzce souvisí se způsobem využitím jaderné energie, který si tyto dva státy zvolily.

Nejprve pohled do země TMY, pyšní se dvěma „úspěchy" - vývoz vojenské jaderné technologie do států jako je Syrie a pár nepříliš úspěšných domácích testů plutoniové jaderné bomby. V zemi, která jako jediná země na světě odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Toť asi tak vše, co Severokorejci na jaderném poli dokázali.

V zemi SVĚTLA je situace jiná - Jihokorejci jaderné zbraně ani nevyvíjejí, natož, aby je šířili. Místo toho stavějí, používají a prodávají po světě své jaderné elektrárny. Produkce elektřiny je na jižní straně kryta z 45 % z jaderných zdrojů a Jižní Korea má plnohodnotný jaderný program. Jak toho Jihokorejci dosáhli? Srovnání s námi v běhu let odhaluje smutný příběh.

50+60-tá léta: ČSSR je na špici světového jaderného vývoje, spoluvyvinulo a staví svoji vlastní jadernou elektrárnu A1.
Korea, na jihu i severu, jaderné reaktory vidí tak možná na černobílých fotkách.

70-tá léta: ČSSR svoji vlastní jadernou elektrárnu provozuje, pak neslavně zastavuje a následně odstavuje. Vývoj jaderných reaktorů se ukončuje, přecházi se na sovětskou technologii, kterou jsme schopni plně vyrábět sami.
Jižní Korea kupuje prvé 3 reaktory dodané kompletně ze zahraničí, testuje tak různé zahraniční systémy.

80-tá léta: V ČSSR domácí firmy dále stavějí reaktory dle sovětského vzoru (a země stále má v provozu více reaktorů než Jižní Korea), české firmy exportují jaderné inženýrství do okolních zemí.
Jižní Korea doma staví společně s Američany a Kanaďany 6 reaktorů, na nich se korejské firmy učí jaderné technologie, v rámci zakázek získává Jižní Korea licence na technologie a komponenty.

90-tá léta: Jižní Korea si bez cizí pomoci staví 11 jaderných reaktorů. Od této chvíle se na Korejce už díváme jen zezadu.
ČSSR-ČSFR-ČR/SR si na svůj jaderný trh pouští zahraniční firmy, výsledkem je reaktor sovětsko-amerických unikátních parametrů - navrhnout jadernou elektrárnu země nejsou schopny.

2000 - 2009: Jižní Korea doma staví 8 reaktorů svého vlastního návrhu a exportuje 4 celé jaderné elektrárny na Střední východ.
Češi jadernou strojírenskou firmu prodávají Rusům, Slováci prodávají své elektrárny Italům a pod tlakem EU (a zeména Francie) předčasně odstavují zbylé 2 jaderné elektrárny. Postavit jadernou elektrárnu ani jedna země bývalého ČSSR není schopna.

2010: Češi, Slováci (a možná i Severokorejci) si prohlížejí nové jaderné reaktory na barevných fotkách: