Snaha amerických úřadů usvědčit sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga z dopingu je podle právníků osmatřicetiletého cyklisty jen plýtváním peněz daňových poplatníků. Stovky jezdců prý dosvědčí, že Amrstrong zakázané látky neužíval.

Reagovali tak na nová obvinění v médiích, podle kterých jeden nejmenovaný člen bývalé stáje US Postal vypovídal o dopingových praktikách v týmu. Armstrong, který za stáj závodil v letech 1998 až 2004, prý o organizovaném užívání látek věděl, schvaloval ho a sám využíval například krevní transfuze.

Příběh nejmenovaných zdrojů

"Tenhle příběh je plný nejmenovaných zdrojů a prosáknutých informací z výpovědí před velkou porotou, které kolem případu mají vytvořit cirkusovou atmosféru," citovala Armstrongova právníka Bryana Dalyho agentura Reuters.

"Jestli nějací cyklisté tvrdí, že Lance Armstrong dopoval tak se buď pletou, nebo lžou. Stovky jezdců, se kterými Lance jezdil, potvrdí opak a nemusím zdůrazňovat, že během kariéry neměl jediný pozitivní test," dodal. Sám Armstrong se na sociální síti Twitter často svěřuje s tím, jak ho dopingoví komisaři přepadávají na nejrůznějších místech v nejrůznějších situacích. "Ale nevadí mi to. Stejně nic nenajdou," napsal jednou jezdec.

Armstrongovi právníci také obvinili Americkou antidopingovou agenturu USADA, že slibuje cyklistům nižší tresty za doping, pokud jí pomůžou usvědčit Armstronga. "Mají změnit výpovědi, které podali v minulosti a pod přísahou. Moc federálních úřadů je zneužívána k vyšetřování pochybných svědectví. To prostě není správné, není to americké a je to plýtvání penězi daňových poplatníků," dodal Daly.

Hlavní kritik? Bývalý kolega

Armstrong čelí obviněním z dopingu prakticky po celou dobu kariéry. Úřady vyšetřovat americké federální úřady poté, co ho obvinil bývalý kolega ze stáje US Postal Floyd Landis.

Sám Landis, který kvůli užívání zakázaných látek přišel o triumf na Tour de France v roce 2006, uvedl, že před třemi lety dostal od USADA nabídku nižšího trestu, pokud jí pomůže usvědčit Armstronga. Tehdy však odmítl, protože považoval jednání agentury za urážku.

Související