Češi už možná brzy nenajdou v pěti zemích svá velvyslanství. Důvodem jsou úspory ve státním rozpočtu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se svůj výběr snažil vysvětlit prezidentu Václavu Klausovi.
Po setkání na Pražském hradě šéf diplomacie řekl, že podle hlavy státu jsou podobné kroky odpovědností ministra.

Neoficiální informace hovoří o tom, že chce Schwarzenberg zřejmě uzavřít ambasády v Latinské Americe, v Africe a v Asii, a také jeden konzulát v Indii. Ministerstvo i vláda však přesný seznam zemí tají a ani dnes Schwarzenberg konkrétnější nebyl.

O seznamu měla původně jednat vláda už tuto středu. Materiál se jí nakonec na stůl nedostal, věc prý vyžaduje ještě další jednání. Podle dnešního vyjádření ministra zahraničí by bylo nezdvořilé oznámit, které zastupitelské úřady budou zrušeny před tím, než vláda věc znovu prodiskutuje příští týden.

Češi by ztratili zastoupení v nejlidnatější zemi Afriky

Ministerstvo zahraničních věcí kritizoval v souvislosti s plánovaným rušením ambasád i sněmovní zahraniční výbor, chce být o věci předem informován. Výbor proto požádal Schwarzenberga o to, aby osobně důvody vedoucí k uzavření zastupitelských úřadů objasnil a předložil analýzu. Podle zdroje HN z tohoto výboru by se mělo jednat o ambasády v Kostarice, Venezuele, Keni a Jemenu. Velvyslanectví se zřejmě zavře i v Nigérii, nejlidnatější zemi Afriky.

Podle Schwarzenerga se prezident zajímal i o to, zda nebudou v dalších krocích rušena i jiná velvyslanectví. "Já jsem mu řekl, že to se musí více připravit a bude to taky záležet na hospodářské situaci," uvedl ministr zahraničí.

Čeští diplomaté již podle dřívějšího rozhodnutí vlády opustili Angolu a uzavřen byl konzulát v kanadském Montrealu. Jen uzavřením těchto dvou misí má být ušetřeno okolo 20 milionů korun.

Předchozí kabinet už rozhodl také o tom, že se zruší česká zastoupení v brazilském Sao Paulu, australském Sydney, Zimbabwe a v Kolumbii. Dosud nebylo jasné k jakému datu.

Ministr zahraničí se rozhodl pro uzavírání misí kvůli plánovaným rozpočtovým škrtům nové koaliční vlády ODS, TOP 09, VV. Pro ministerstvo zahraničí to letos znamená ztrátu téměř 156 milionů korun, v příštích letech zřejmě ještě vyšší částku.

Země Visegrádské čtyřky by mohly sdílet velvyslanectví

Schwarzenberg začal vyjednávat o tom, že v některých zemích by se šetření dalo vyřešit tím, že by tam začaly fungovat společné mise Visegrádské čtyřky tedy ČR, Slovenska, Maďarska a Polska. Jedna už funguje v Jihoafrické republice.

Místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek minulý týden prohlásil, že chystané rušení zastupitelských úřadů zlikviduje tradiční síť české diplomacie a ochromí podporu exportu do Afriky, Asie či Jižní Ameriky.

"Snížení počtu ambasád je krok nutný, nicméně neobejde se bez zásadní diskuse o tom, jak chceme zachovat naši přítomnost v těchto zemích," doplnil v úterý šéf zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka (ODS). "Prioritou jsou ekonomické zájmy naší země, proto chci, abychom jako kompenzaci zvážili větší aktivitu vládních agentur CzechTrade a CzechInvest," dodal Vodrážka.

Související