Zájem o lázně v Česku roste. V prvním pololetí je navštívilo 325.581 hostů, což představuje nárůst o pět procent oproti stejnému období loni. Dnes o tom v tiskové zprávě informovala agentura CzechTourism. Lázeňských hostů bylo víc z tuzemska, upevnit zdraví si jich přijelo bezmála 175.000. Hostů ze zahraničí přicestovalo přes 150.000. Údaje za rok 2008, který ještě neovlivnila krize, CzechTourism neuvedl.
Mezi zahraničními návštěvníky tradičně převažovali Němci, kteří se na celkovém počtu zahraničních hostů podílejí téměř 60 procenty. Za prvních šest měsíců roku jich do tuzemských lázní zavítalo téměř 86.000. Následovali Rusové, Rakušané a Ukrajinci. Významný byl podle CzechTourismu i podíl klientů z asijských zemí, relaxovat jich přijelo přes 9000.
Největší nárůst příjezdů lázeňských turistů ze zahraničí proti stejnému období roku 2009 CzechTourism zaznamenal u Izraele, Rakouska, Slovenska, Spojených států a Ruska. Největší odliv klientely naopak uvádí u návštěvníků z Polska a Ukrajiny.
Průměrná doba pobytu byla 10,8 dne, domácí si v lázních užívali 11,8 dne a zahraniční hosté 9,6 dne.
Nejdéle se v českých lázních rekreovali hosté z Ruska s průměrnou délkou pobytu 13,7 dne, z Ukrajiny 13,4 dne a Izraele 10,4 dne. Naopak nejkratší dobu strávili v tuzemských lázeňských zařízeních návštěvníci z Polska, kteří v nich pobyli 4,4 dne a Slovenska s průměrnou délkou pobytu 4,5 dne.
Z regionů nejvíce lákala lázeňská zařízení na západě Čech, kam zamířilo přes 57 procent lázeňských hostů. Obrovské oblibě se těší zejména v zahraničí, zavítalo do nich 94 procent zahraničních hostů a čtvrtina domácí klientely. Je však nutné poznamenat, že v Karlovarském kraji se nachází téměř 50 procent lázeňské lůžkové kapacity ČR. Na druhém místě se umístil Zlínský kraj s téměř desetinou lázeňských hostů a na třetí příčce Olomoucký kraj se sedmi procenty klientů, vyplývá ze statistik CzechTourismu.
CzechTourism je příspěvkovou organizací ministerstva pro místní rozvoj a jeho hlavní aktivitou je propagace ČR v zahraničí i na domácím trhu. Po celém světě prezentuje Českou republiku 26 zahraničních zastoupení CzechTourism.

Související