Aniž bych se zabýval množstvím souvisejících podotázek (zejména otázkou platnosti vašeho jmenování s ohledem na restrikce tohoto způsobu založení pracovního poměru, viz § 33 odst. 3 zákoníku práce), domnívám se, že primární otázkou je zhodnocení, k čemu došlo vaším jmenováním ve vztahu k původnímu pracovnímu poměru založenému pracovní smlouvou. Protože v dotazu neuvádíte nic bližšího, domnívám se, že pravděpodobně došlo ke sjednání změny pracovního poměru, zejména druhu vykonávané práce (viz § 40 odst. 1 věta poslední zákoníku práce: „Za změnu pracovního poměru se považuje také jmenování na vedoucí pracovní místo podle § 33 odst. 3, k němuž dojde po vzniku pracovního poměru.“). V takovém případě je otázka, zda se máte „vracet“ na pozici vedoucího jakosti, zcela irelevantní – není důvod, proč byste se na tuto pozici měl „vracet“, když jste se zaměstnavatel sjednal, že namísto ní budete vykonávat jinou práci (funkci ředitele a.s.).

V takovém případě na váš dotaz poměrně explicitně odpovídá ustanovení § 73 odst. 6 zákoníku práce, dle kterého: „Odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí; to neplatí, jestliže byl pracovní poměr založen jmenováním na dobu určitou. Zaměstnavatel je povinen podat zaměstnanci návrh na změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Jestliže zaměstnavatel nemá pro zaměstnance takovou práci, nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a současně je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c); odstupné poskytované zaměstnanci při organizačních změnách náleží jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa vedoucího zaměstnance v souvislosti s jeho zrušením v důsledku organizační změny.“

Jsem si vědom toho, že v dotazu zmiňujete, že si přejete znát „…názor na tuto situaci, která již byla pojednána vždy jen citací zákona…“, nicméně mi bohužel není zcela jasné, co dalšího sdělit, protože cit. ustanovení dle mého názoru váš dotaz skutečně dostatečně vyčerpávajícím způsobem zodpovídá. Dodávám tedy, že:

- vaším odvoláním váš pracovní poměr nekončí - zaměstnavatel je v takovém případě povinen navrhnout vám změnu vašeho dalšího pracovního zařazení u něj na jinou práci odpovídající vašemu zdravotnímu stavu a kvalifikaci (není tedy pravdou to, co v dotazu uvádíte, tj. že již samotným odvoláním vám vznikne nárok na odstupné),

- pokud práce odpovídající vašemu zdravotnímu stavu a kvalifikaci k dispozici nebude (nebo ji odmítnete), je dán na straně zaměstnavatele výpovědní důvod pro vaši nadbytečnost, tj. dle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce. V takovém případě vám samozřejmě náleží odstupné.