Trenér národního týmu Michal Bílek má před sebou velkou premiéru - poprvé povede reprezentaci do boje o velký turnaj jako hlavní kouč. Srpnová generálka proti Lotyšsku mu přitom vyšla náramně, v Liberci jeho svěřenci zdolali Lotyše 4:1.

Teď už ale jde o důležité body do kvalifikační skupiny I, kterou zatím vedou Španělé, poněvadž v prvnch zápasech jako jediný tým vyhráli, a to 4:0 v Lichtenštějnsku. Dnešní soupeř Čechů, Litva, doma remizovala se Skotskem 0:0.

Bílek bude moci proti pobaltskému soupeři využít i Tomáše Rosického, kterého v týdnu trápilo tříslo. "Cítím se dobře, budu připraven," řekl záložník Arsenalu na včerejší tiskové konferenci. Český kapitán tuší, že na úvod kvalifikace nečeká jeho manšaft jednoduchý zápas.

"Litva je nevyzpytatelný soupeř. Ale určitě to nejsou žádní nazdárkové a fotbal hrát umí. Je to ale postavené na tom, jak budeme hrát my," uvedl Rosický.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:11
Hráči už nastoupili na hrací plochu. Češi budou hrát v červených dresech, Litva ve žlutých.
20:12
Sestava českých fotbalistů: Čech - Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil - Hübschman - Plašil, Rosický, Polák - Baroš, Fenin.
20:13
Sestava litevských fotbalistů: Karčemarskas – Stankevičius, Skerla, Kijanskas, Radavičius – Česnauskis, Šemberas, Panka, Mikoliunas – Danilevičius, Šernas.
20:14
Dnešní zápas budou řídit rozhodčí z Izraele: Yefet, Shteif, Nahmias
20:18
Utkání právě začalo.
20:18
Andrův stadion v Olomouci je vyprodaný. Zápas sleduje 12 tisíc diváků.
20:18
1. minuta: Po Plašilově akci z otočky pálil Fenin, ale jeho střela byla příliš slabá. Diváci se dožadovali penalty.
20:20
3. minuta: Pudil vyprodukoval dlouhý nákop pouze do rukou Litevského golmana
20:22
5. minuta: Po rohovém kopu českého týmu se ani jeden z hráčů nedostal k zakončení.
20:23
6. minuta: Pospěch centroval a našel Baroše, který hlavičkoval. Jeho pokus však golman Litvy vyrazil na rohový kop.
20:25
9. minuta: Petr Čech teď zaváhal po malé domů, když si rozmyslel dlouhý odkop a chtěl jít do kličky. Málem daroval Litvě branku. Naštestí stihl svoji chybu napravit.
20:27
11. minuta: Česká obrana propadla a Litva šla do šance, Petr čech však vyběhl a donutil útočníka k nepřesnému lobu.
20:30
14. minuta: Hra je teď plná nepřesnotí a odehrává se povětšinou na středu hřiště. Vše zakončila střela Litevců vysoko nad českou bránu.
20:35
17. minuta: Šernas sestřelil Hubníka a zaslouženě za to dostal žlutou kartu.
20:36
19. minuta: Litevský útočník Šernas tentokrát v útočné akci, ale na měkký centr Kijankase nedosáhl.
20:39
21. minuta: Pěkná kombinace Rosického s Plašilem vyústila v povedenou přihrávku na Fenina do dobré pozice. Český útočník si však míč špatně zpracoval a litevský brankář mu však a čistě skočil pod nohy.
20:40
23. minuta: Plašilův roh snadno odvrátila litevská obrana.
20:41
25. minuta: Přímý volný kop Plašila našel Pospěchovu hlavu. Nadějná situace však skončila nezdarem.
20:44
26. minuta: Šok pro českou obranu. Litevci si dostávají do vedení 1:0. Stankevičius skvěle odcentroval z pravé strany a úplně nekrytý Šernas hlavičkou pohodlně otevřel skóre zápasu.
20:46
29. minuta: Nepovedená akce českých hráčů se rychle změnila v protiútok Litvy. Roman Hubník ovšem včas zastavil rozběhnutého Danilevičiuse.
20:48
31. minuta: Plašil rozehrával 2 rohy za sebou, ale ani jeden centr se českému záložníkovi nepovedl. Tato standardní situace zatím domácím nevychází.
20:50
33. minuta: 8. českého rohu se ujal tentokrát Rosický, ale ani jeho centr nenašel žádného českého hráče.
20:53
35. minuta: Po Pudilově centu upadl Baroš v pokutovém území Litvy po souboji s jedním z hostujících obránců. Rozhodčí ale správně naznačil "hrajte dál".
20:55
37. minuta: Po faulu na Rosického ponechal rozhodčí výhodu a Plašil se odhodlal ke střele z 30 metrů. Litevský brankář byl na místě.
20:57
38. minuta: Po zákroku na Fenina odpískal rozhodčí pokutový kop. Nutno říct, že šlo o hodně spornou penaltu.
20:59
39. minuta: Karčermarskas dokonale vystihl střelu Milana Baroše. Češi odmítli vyrovnání.
21:00
43. minuta: Dobrý centr Tomáše Rosického odvrátila litevská obrana s vypětím všech sil.
21:01
45. minuta: Rosický vysunul kolmou přihrávkou Fenina, který si pohrál s hostujícím obráncem a jeho následná střela jen těsně minula levý horní roh litevské branky.
21:04
Skončil první poločas.
21:04
Začal druhý poločas.
21:21
47. minuta: Rosický se od levé postranní čáry dral do středu a odhodlal se i k zakončení, jeho střela ovšem letělo hodně mimo tři tyče.
21:23
48. minuta: Polákův centr zleva velmi nepřesný.
21:23
50. minuta: Baroš podruhé v krátkém čase "spáchal" útočný faul. Rozčiluje se, ale není mu to nic platné.
21:26
52. minuta: Litevci nikam nespěchají a hrají to, co potřebují. Čechům se nedaří hlavně ve středu pole. Jejich přihrávky jen zřídka nacházejí správného adresáta.
21:28
54. minuta: Rosický přiťukl míč Plašilovi, který z 25 metrů vyzkoušel své štěstí. Jeho střela jen těsně minula litevskou branku.
21:31
56. minuta: Když už se ocitl Milan Baroš v nadějné pozici, hledal ještě lépe stojícího spoluhráče, ale jeho přihrávka z hranice vápna byla hodně nepřesná.
21:33
58. minuta: Bílek zkouší vyměnit útočníky. Fenina střídá na hřišti Necid.
21:35
60. minuta: I Litva střídá a posiluje hlavně defenzivu. Střelce jediného gólu Šernase nahradil Poskus.
21:36
62. minuta: Čechům se nedaří standardní situace. Další odvrácený Plašilův centr.
21:38
64. minuta: Po krátkém obléhání litevské branky se ke střele odhodlal Polák, ale jeho pokus z 20 metrů šel po zemi a nevyvedl hostujícího brankáře z míry.
21:41
66. minuta: Baroš zpracoval vysoký míč uprostřed velkého čtverce, ale poté už si s ním poradila obrana Litvy.
21:43
68. minuta: Další posílení ofenzivy. Místo Pudila jde na hřiště Štajner.
21:44
70. minuta: Necidovi byl v dobré pozici odpískán útočný faul. Česká akce tím byla zastavena.
21:46
72. minuta: Litevci hrají ze zabezpečené obrany a nepouští soupeře do pokutového území. Ke střele z dálky se odhodlal i Hübschman, ale ani to k úspěchu nevedlo.
21:48
74. minuta: První povedený roh domácích. Plašil našel přesně hlavu Hubníka, ale jeho střela mířila přesně doprostřed litevské banky.
21:51
76. minuta: Pěkná akce Plašila se Štajnerem. Po jejich kombinaci se míč dostal k Necidovi, kterému však na poslední chvíli ukopl míč hostující obránce.
21:53
79. minuta: Baroš sklepl míč hrudí přímo do kroku Necida. Jeho pohotová střela letěla jen těsně nad.
21:55
81. minuta: Češi se dostali k několika nadějným centrům, ale litevští stopeři dnes bezchybně odvracejí míče ze stran.
21:58
83. minuta: Poslední české střídání a opět je to útočník. Místo Pudila jde do hry Roman Bednář.
21:59
85. minuta: Do ojedinělé šance hostů se dostal Poskus, Petr Čech mu včas skočil pod nohy a míč mu uloupil.
22:02
88. minuta: Štajner vystihl litevskou rozehrávku a řítil se do rychlého protiútoku. Bohužel pro domácí akci chyběla přesná přihrávka.
22:05
89. minuta: Po Rosického rohu fauloval litevského brankáře Roman Bednář.
22:06
90. minuta: Češi zahodili obrovskou šanci. Bednář připravil Necidovi míč do ideální pozice. Útočník CSKA Moskva však tváří v tvář hostujícímu brankáři selhal.
22:08
90. + 2. minuta: Zoufalý Plašilův pokus z 25 metrů. Míč skončil hodně nad.
22:11
90. + 4. minuta: Další nepovedená česká standardní situace. V pokutovém území Litvy byl i Petr Čech, ale ani on se k zakončení nedostal.