Velké problémy mají indičtí pořadatelé Her Commonwealthu, které mají začít za necelé dva týdny v Dillí. Přibývá totiž sportovců, kteří do indické metropole odmítají přiletět z obav o zdraví a svou bezpečnost. První návštěvníci vesnice, v níž má dva týdny bydlet zhruba sedm tisíc sportovců ze 71 zemí, byli podle světových agentur šokováni stavem příprav.

Spadl most a hrozí epidemie

Svět obletěly zprávy o nedostavěných budovách, nefungující kanalizaci a toulavých psech, ohrožujících návštěvníky. Tam, kde měly být podle plánů zelené odpočinkové zóny, jsou jen hromady suti, nespotřebovaného stavebního materiálu a lidské výkaly. Kaluže jsou domovem komárů, roznášejících horečnatá onemocnění, kvůli nimž byly v posledních dnech hospitalizovány stovky lidí, takže se už hovoří o epidemii horečky dengue. Chybějící bezdrátové připojení k internetu se v této souvislosti jeví jako nepodstatný detail.

Poté, co se v úterý zřítil most spojující parkoviště s hlavním stadionem a zranil sedmadvacet dělníků, už i indické deníky píší o této sportovní akci jako o národní ostudě. Obavy o bezpečnost účastníků ještě zesílily minulou neděli, kdy byli dva zahraniční turisté postřeleni neznámými útočníky přímo před jednou z turistických atrakcí.

Pořadatelé sice slíbili zpřísněná bezpečnostní opatření, ale i po jejich zavedení přinesla australská televize reportáž o tom, jak její pracovník pronesl do sportovního areálu bombu, aniž by ho někdo zkontroloval.

Několik zahraničních delegací už odložilo odlet do místa her a pohrozilo, že se nezúčastní. Jedna z největších sportovních událostí letošního roku přišla už o několik slavných sportovců. Zatímco jamajští sprinteři Usain Bolt a Asafa Powell zrušili svou účast už dřív kvůli zdravotním problémům, za posledními škrty ve startovních listinách už jsou obavy z nebezpečného prostředí.

Není standard jako standard

Pořadatelům se omluvila diskařská mistryně světa Dani Samuelsová z Austrálie, vzápětí ji následoval majitel zlata z trojskoku Angličan Phillips Idowu. Hostitelům vzkázal, že musí myslet na své děti a že jeho zdraví je přednější než medaile.

Na čtvrtek je naplánována schůzka Jamajčana Mika Fennella, prezidenta Federace Her Commonwealthu, s indickým premiérem Manmóhanem Singhem. Představitelé federace však už dlouho upozorňují na to, že příprava této velké akce má zpoždění. Ačkoli Dillí získalo pořadatelství už před sedmi lety, až do konce roku 2008 téměř nic neudělalo. Horečný spěch posledních dní pak zřejmě vede k takovým problémům, jakými jsou zřícený most nebo propadlý strop ve vzpěračské hale.

Indičtí pořadatelé však zůstávají klidní a tvrdí, že jsou na hry připraveni. Poukazují na to, že i olympijské Atény byly v roce 2004 terčem kritiky za nedostatečnou přípravu, a nakonec všechno dobře dopadlo. Stížnosti prvních návštěvníků vesnice pro sportovce nepovažují za nijak podstatné. Asi nejlépe to vystihl mluvčí organizačního výboru, když prohlásil: "Oni chtějí určitý standard hygieny a čistoty, který může být odlišný od mého standardu".

Související