České basketbalistky jsou ve finále mistrovství světa. Po nervy drásající bitvě, která se musela rozhodnout až v prodloužení, porazily Bělorusko 81:77. A je jisté, že po pětatřiceti letech získají opět medaili ze světového šampionátu. V neděli nastoupí od 20.00 ve finále proti USA.

Vydařila se už třetí velká odplata

Dvakrát už se českým hráčkám podařila na turnaji odplata za poslední prohru na předchozích akcích. Brazilkám se pomstily za vyřazení ve čtvrtfinále na MS 2006, Australankám za porážku ve čtvrtfinále olympijských her 2008 v Pekingu. Vracet měly co i Běloruskám, které je vyřadily ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v roce 2007.

Nešlo to ale tak snadno, jak si možná mnozí po senzačním vyřazení obhájce světového zlata Austrálie mysleli. Bělorusky totiž žádnými "obětními beránky“ nebyly. Ostatně ve čtvrtfinále vyřídily favorizované Rusky. "To, co předvedly proti Rusku, to byl vyloženě famózní výkon,“ přiznala pivotmanka Ilona Burgrová. "A nesmíme zapomenout, že právě na nich jsme ztroskotaly před třemi roky na mistrovství Evropy. Nesmíme je podcenit,“ připomněla Eva Vítečková.

"Musíme hrát s pokorou, máme ještě dva zápasy. A pokusíme se to dorvat do finále,“ burcoval trenér Lubor Blažek před zápasem. Sám dobře věděl, jak bude těžké připravit hráčky hlavně psychicky na bitvu o finále. Do semifinále se české hráčky dostaly poprvé po dvaceti letech, ale poslední medaili - bronzovou - získaly naposledy, tehdy ještě československé basketbalistky v roce 1975.

Jak ošidné je zopakovat excelentní výkon ve dvou zápasech po sobě, se Vítečková přesvědčila proti Běloruskám sama. Zatímco Australankám nasázela 27 bodů a z toho pět trojek, proti Běloruskám byla velmi dobře hlídaná a když už se ke střelbě dostala, netrefovala. Za poločas si připsala pouze jedinou trojku ze čtyř pokusů a úspěšná nebyla ani při dalších třech střelách z pole za dva body. Ale nebyla sama, se přesností střelby bojovaly i další hráčky. Hana Horáková asi nepamatuje, kdy naposledy neproměnila ani jeden ze dvou trestných hodů...

Rozhodly Vítečková s Horákovou

Bělorusky vstoupily do zápasu hodně sebevědomě. Trojkou a vzápětí po dalším koši vedly 5:0. Češky, opět mohutně povzbuzované 5500 diváky v KV Areně, se střelecky trápily. Ze všech pozic - z trestných hodů, za dva i za tři body. I proto celou první čtvrtinu jen dotahovaly vedení soupeře. Až na jejím konci šly poprvé do vedení. O jediný bod.

Žádný rozhodující obrat ale nepřišel, byť Češky vedly i o pět bodů, jenže stačilo několik nepřesností a ztrát a Bělorusky opět vedly. V poločase o dva body. Ve hře domácího týmu nechyběla snaha, ale chyběla lehkost a jistota ze zápasu proti Austrálii. Každý bod byl těžce vydřený. Ale touha hrát po pětatřiceti letech opět o zlato byla obrovským hnacím motorem. Asi nejvíc pro kapitánku Hanu Horákovou, která zvládla hrát úvodní tři čtvrtiny zápasu bez vystřídání!

Bělorusky si vynutily prodloužení

České si přes všechno trápení vypracovaly ve druhém poločase vedení, ale maximálně o šest bodů. Bělorusky byly stále na dostřel a každý pokus o zvýšení náskoku dokázaly eliminovat úspěšnými trojkami. A tři minuty před koncem dokonce vyrovnaly. V tu chvíli se zdálo, že českým hráčkám rychle ubývají síly

I do třetice se pomsta českým hráčkám podařila. Byť cesta k ní nebyla snadná. Bělorusky vyrovnaly čtyři vteřiny před koncem a vynutily si prodloužení. V něm ale v pravou chvíli opět zaúřadovaly Vítečková svými body a Horáková neuvěřitelnou prací pro tým. Češky si zahrají finále.

Američanky byly suverénní

V něm se utkají s výběrem USA. Američanky v duelu se Španělskem byly stejně suverénní jako při předchozích sedmi zápasech na MS, v nichž jasně dominovaly. Úřadující olympijské vítězky evropského soupeře drtily od prvních minut, Španělky, které znavilo dramatické páteční čtvrtfinále a prodloužení utkání s Francií, vůbec nedokázaly náporu čelit.

Výběr USA se s českým týmem utkal těsně před mistrovství světa, v generálce na turnaj uspěl a vyhrál o 17 bodů. "Zápasy s nimi jsou strašně těžké. Ony jsou fyzicky někde úplně jinde než jiné týmy na mistrovství," uvedla česká křídelní hráčka Eva Vítečková, poté co se spoluhráčkami zvládla dnešní první semifinále s Běloruskem. To Češky vyhrály po dramatické bitvě až v prodloužení.

Mistrovství světa v basketbale žen - semifinále:
Česko - Bělorusko 81:77 (16:15, 32:34, 54:49)
Body: Vítečková 21, Veselá 15, Horáková 14, Burgrová 10, Večeřová 8, Elhotová a Kulichová po 5, Ferančíková 3 - Veramejenková 24, Leučanková 17, Troinaová 11, Durejkaová 8, Marčanková, Trafimavová a Kressová po 5, Anufryjenková 2. Rozhodčí: Maestre (Fr.), Mayberry (Aust.), Townsendová (Kan.). Trestné hody: 31/21 - 15/13.Fauly: 19:25. Trojky: 6:6. Doskoky: 36:36. Diváci: 5407.