Ostrá špička šípu směřuje do místa těšně pod mou klíční jamku. Podstupuji indiánský rituální obřad, při kterém mám přemoci vlastní strach. Stačí udělat krok a zatlačit na hrot. Pomůže mi to přiblížit se ke svým snům? Lidé v kruhu rytmicky odříkávají: Pu-ma, pu- -ma, pu- -ma, pu- - - -ma... Mám strach... Účastníci rituálu se pěstí bijí do hrudi, slabiky se mi slévají, obrysy kolem se rozmazávají. Strach, že mi šíp propíchne krk, je až moc živý. Zavírám oči.

Teď. Krok, a šíp se láme. Následuje pocit euforie... Na semináři Secret - tajemství a zákon přitažlivosti ho prožívají podnikatelé, manažeři a další lidé, kteří touží po úspěchu. Přístup, který jeho propagátor Jack Canfield nazval Zákon přitažlivosti, jim slibuje, že můžete mít všechno, po čem toužíte. Pozitivní myšlenky a city přitahují do života více pozitivních věcí. Mimochodem, Jacka Canfielda jsem naživo zažila na semináři, který jsem absolvovala spolu se šesti tisíci manažery v bratislavské Areně letos v červnu a měla jsem z něj velmi smíšené pocity. Toto ráno jsem je ale odložila, snažím se jen být otevřená nové zkušenosti.

Dobré ráno, miláčku

Mezi účastníky kurzu je majitelka hotelu, IT odborník, obchodnice s komoditami, realitní makléř, řidička záchranné služby i pár profesionálních koučů... "Na České republice je zajímavé, že je tu spousta lidí, kteří mají extrémně podnikatelský přístup. Spousta studentů už tu založila firmu nebo chtějí podnikat," říká kouč semináře Mikah de Waart.

Nizozemec, který trvale žije v Barceloně, kde vyškolil už osm tisíc lidí, na seminář dorazil v černých džínách a triku. "Dobré ráno, miláčku," žertuje na úvod semináře a přiznává, že tím vyčerpal svou slovní zásobu v češtině. Vysvětluje, že nás čekají během dne tři bloky - vytváření koláže našich vizí, práce se strachem a na závěr vytvoření strategie, která by vedla ke splnění našich cílů.

Obrazy mají pozitivní sílu

Začínáme s prvním úkolem. Mapu svých vizí tvoříme jako koláž z časopiseckých obrázků nalepených na obrovskou čtvrtku. "Na seminář jsem přišel hlavně proto, že mě zajímá tvorba tohoto vizual boardu. Pořád se mluví o tom, že vizualizace cílů je důležitá," vysvětluje Martin Vacula, jednatel společnosti Remax.

Dopoledne probíhá v příjemné pohodě. Připadám si jako na výtvarném kroužku. Lidé vytrhávají obrázky z časopisů, na zemi se hromadí odstřižky - a na čtvrtkách přibývají nalepené obrazy romantického partnerství, zvířecích miláčků, sportovních zážitků, bouráků, vil...

"Hlavně se necenzurujte", nabádá lektor. "Musíte mít z těch obrazů skutečně radost, vytvořit něco, pod co byste se s klidným svědomím podepsali." Dobré je podle něj myslet i na svoje slabé stránky: "Když se příliš věnujete druhým, vystřihnete si symbol někoho, kdo je nositelem vlastnosti, kterou potřebujete ,nakoupit'. Třeba Madonna na vaší koláži má připomínat, že chcete v budoucnosti více podporovat sami sebe."

Kouč chodí kolem a poskytuje konzultace. Mně radí více radostných zážitků a ztřeštěnosti. Zatímco plácnu na čtvrtku nějaké auto, sousedka si lepí TO auto, konkrétní značku a přesně recituje jeho parametry. Úkol bere smrtelně vážně. "Zarazilo mě, že hodně lidí si na koláž nalepilo zrovna auta," komentuje výsledky práce ostatních dvacetisedmiletý barman a umělec Ondra Kos. Nakonec ale koláže mají docela velkou vypovídající hodnotu. "Nejdříve jsem si myslel, že je to hodně obecná věc. Ale získal jsem lepší náhled na věci, které dělám. Opravdu se tam odrazily mé hlavní priority, ať už je to rozvoj firmy, růst mé osobnosti, zájmy nebo koníčky," komentuje koláž Martin Vacura.

Kouč nás nabádá, abychom si obrázek doma třicetkrát rozmnožili a nalepili na dostupná i nečekaná místa. To aby se nám obrazy dostaly do podvědomí. Radí vyrobit i malé kartičky do peněženky, knížek, nastavit je jako plochu třeba do telefonu. Mají na nás číhat na každém kroku alespoň po dobu dvaceti jedna dnů. Tolik času podle něj potřebuje podvědomí ke přeprogramování.

Rizikem těchto workshopů je, aby nezůstalo jen u denního snění. Ale to už je opravdu na jednotlivci. Cenné na Waartově semináři je, že neslibuje zázraky do třiceti dnů za nic. To nejzajímavější na jeho semináři ale teprve přijde, je to jeho práce se strachem účastníků, která v Česku není úplně standardní.

Hra na pejska a králíčka

Na začátku druhého bloku nás lektor nejdříve nechává v tichu přemýšlet o tom, co stojí mezi námi a splněním našich snů. Pak následuje hraní rolí, které má za cíl oslabování či zesměšnění strachu.Ve dvojici probíhá hra na pejska s vrtícím ocáskem a králíčka. "Pejsek" pobíhá kolem po čtyřech a povídá o svých blocích, partner ho povzbuzuje, aby hledal nové a nové strachy. Totéž pak opakuje "zajíček", jen s tím rozdílem, že na rozdíl od "pejska" panáčkuje. Je to zvláštní pocit, když sexy kluk dokola omílá, že není dost sexy. Jako pozorovatel si jasně uvědomujete, jak je řada strachů absurdních.

Začíná třetí úkol. Své strachy jsme pojmenovali a napsali na šípy. Teď je rituálně lámeme. Každý musí ten první krok udělat sám. A pak svůj úspěch sedmkrát oslavit. To je nakonec stejně velký úkol jako krok proti šípu. Je vidět, že spousta lidí si neumí vzít podporu. Ať už je to plácnutí dlaně o dlaň, láskyplné objetí nebo přijetí gratulace.

Kouč se brání rozebírání problémů nebo filozofování s tím, že v jeho semináři jde o zážitek. O hledání cíle, uvědomění si strachu, který jeho splnění brání, ale který je normální součást života. A o tom, že když přijde vhodný čas, dá se překonat. Protože bez toho se nestane nic.

Zázrak pak vypadá třeba takto: "Před pěti lety jsem měl na semináři ženu, která zdědila firmu po svém otci. Měla z toho velké obavy, a tak šla na seminář, i když mu moc nevěřila," vzpomíná Mikah de Waart. Vyrovnala se se svým strachem a realizovala svůj nápad. Bylo to v době epidemie ptačí chřipky a ona místo etiket na lahve, na které se firma specializovala, nabídla etikety na vakcíny. Do tří měsíců zečtyřnásobila obrat, z malé firmy se stala společnost, která pracuje pro celou Evropu.

Krok z každodenní rutiny

Lektor ujišťuje, že když do deseti dnů nepodnikneme žádné kroky směrem ke svým cílům, náš záměr pravděpodobně vyšumí. Zablokujeme sami sebe. Znovu si stručně píšeme tři velké životní cíle a tři konkrétní kroky, které k nim vedou. Pak s nimi seznamujeme dalšího člena skupiny. Přijímáme závazek, že toho druhého budeme podporovat a kontrolovat.

Mým novým "koučem" a "koučovaným" zároveň se stává Ondra Kos. Na podobném kurzu je poprvé. "Dělal jsem si z takových věcí srandu. Představoval jsem si kurz jako nějakou skupinu pro alkoholiky," říká. "Nakonec se mi tu nejvíc líbila ta pozitivní atmosféra. Nešel jsem se učit, ale užít si to. Ale fakt si myslím, že když lidé myslí pozitivně, tak se to musí v jejich životě projevit."

Jiní už podobných zážitků nasbírali celou řadu. "Mám kouče, opravdu zkušeného člověka, takže si myslím, že jsem v osobním rozvoji dále, než byli někteří účastníci semináře," vysvětluje Martin Vacula. "Kdybych se těmito věcmi nezabýval už dříve, asi by to byl větší zážitek. Pro mě bylo zajímavé hlavně setkání s různými lidmi a zpětná vazba od nich. Ale že by to byl životní zážitek, tak to ne," shrnuje své dojmy. Zkušenosti účastníků vlastně potvrzují to, co říkají i psychologové. Co lidé na takových seminářích hledají? Většinou zážitek, vymanění se z běžné rutiny. A inspiraci od lidí s odlišnou zkušeností. Vůbec neuškodí si čas od času otestovat, jak působíte na ostatní, a dozvědět se něco nového sami o sobě.

 

Netradiční semináře

Terapie tmou: Odborně se nazývá dunkelterapie a patří k archaickým cestám k sebepoznání. Pracuje se senzorickou deprivací. V dokonale zatemněné místnosti člověk stráví v naprosté tmě a tichu nejméně sedm dnů. Absolvovat ji můžete v Beskydském rehabilitačním centru.

Přechod přes žhavé uhlí: Magie obřadu spočívá v překročení vnitřních bariér každého z nás. Firewalking je velmi silný osobní i skupinový zážitek. S mezinárodní certifikací ho pořádá Firewalking Institute of Research and Education v Mladé Boleslavi.

Výlety do ticha Sahary: Koučka Tereza Kalinová se zamilovala do Sahary. Manažeři s ní chodí na pouť tuniskou pouští. Přes den každý putuje sám s kompasem, večer tráví ve stanech pod hvězdami, každý může spát tak daleko od tábora, jak chce. Cílem je být v tichu, získat nový náhled na sebe, svůj život, práci a vztahy. Na přelomu března a dubna se do pouště chystá čistě ženská skupina.

Semináře Raymonda A. Moody: Pokud se vypravíte na seminář autora slavné knihy Život po životě do Los Angeles, budete odhalovat příčiny svých nemocí nebo skrytých fobií. Nejčastěji se to děje formou regresivního zážitku v hypnóze. Moody v knize Život před životem popisuje, že lidé často touží prožít, na co by si v bdělém stavu nedovolili ani pomyslet. Třeba heterosexuálové touží po homosexuální nebo lesbické zkušenosti. Konzultace po telefonu stojí devět tisíc korun.

Výuka tantry: Motivací pro získávání zkušenosti v prastarém umění lásky bývají problémy v partnerské oblasti. Řada lidí si tantru spojuje s neřízeným skupinovým sexem, což je hrubý omyl. Je to dlouhá a náročná cesta pro oba partnery.

Jako na výtvarném kroužku

Holandský kouč Mikah de Waart v Praze pořádal popáté seminář Secret - Tajemství a zákon přitažlivosti v prostoru Hub Prague.

Koláž, která mapuje životní cíle

Workshop je inspirován bestsellerem z roku 2006 "The Secret"od Rhondy Byrne.

foto: archiv agentury Viera Events