Senátorka Marta Bayerová uspěla v říjnových komunálních volbách. Stala se už poněkolikáté zastupitelkou ve Znojmě. Má to ale háček, nebylo to za KSČM. Bayerová si vybrala nezávislé. A to strana neodpouští.

Nejvyšším trestem, který dnes komunistická strana může udělit, je vyloučení. Právě to Bayerovou na konci listopadu velmi pravděpodobně potká. Její šéfové "z okresu" žádají tvrdý postih. "Chtějí moji hlavu. KSČM přišla ve Znojmě oproti minulým komunálním volbám o čtyři mandáty, my jsme tři získali," vysvětluje docela smířeně Bayerová.

Nepatří mezi nejznámější české komunisty, v politice a ve straně je ale velmi dlouho. Znojemskou zastupitelkou je dokonce už od roku 1981, v roce 2002 se stala poslankyní a před dvěma lety senátorkou. Vzhledem k tomu, že KSČM má nyní v horní komoře i s Bayerovou pouhé dva členy, nebylo by její vyloučení úplně bezvýznamné.

"Nevolte senátorku Bayerovou"

Byť není neobvyklé, že členové velkých parlamentních stran kandidují na komunální úrovni za nezávislá sdružení, v KSČM se případ Bayerová bere velmi vážně. Dokonce tak, že znojemská KSČM proti své vlastní člence namířila část kampaně. Vylepila plakáty s nápisy "Nevolte senátorku Bayerovou".

Spory v létě odstartovalo skládaní kandidátky komunistů. Bayerová svůj senátorský mandát letos neobhajovala a o to víc chtěla zazářit v komunálních volbách. Před čtyřmi lety znojemskou kandidátku KSČM vedla a volby vyhrála.

Jenže letos v létě ji jihomoravští komunisté nechtěli znovu napsat na první místo. Bayerová se tedy rozhodla, že bude raději jedničkou u nestranického hnutí. Tedy u konkurence. "Neměla to schváleno. Víc to nebudu komentovat, počkejte si do konce listopadu, až to bude řešit okresní výbor," řekl k Bayerové její bývalý asistent, dnes stranický nadřízený a šéf jihomoravské buňky KSČM Miroslav Vlašín.

Stanovy komunistů dovolují kandidovat svým členům pod hlavičkou jiné strany jen s dovolením "příslušného orgánu". Jenže nikdo neví, který je ten příslušný. Bayerová se dovolila u své místní organizace, jenže kandidátky sestavovala ta okresní a ta svolení nedala.

O tom, že šance senátorky Bayerové nejsou největší, svědčí i případ jejích dvou kolegů. Jaroslav Doubrava letos raději vystoupil z KSČM, aby mohl kandidovat za sdružení Severočeši.cz. A do Senátu se dostal. Obhajující senátor KSČM musel také opustit svoji stranu, když chtěl jít do komunálních voleb v Mostě za stejné sdružení jako Bayerová.

Na celé věci může nicméně vydělat ČSSD. Bayerovou by totiž okamžitě přijala do svého senátního klubu. Sociální demokraté získali ve volbách většinu křesel v horní komoře. Ale jen těsnou. S Bayerovou by získali ještě větší jistotu.

"Paní senátorku Bayerovou znám velmi dlouho, vážím si jí a musím říci, že je srdcem sociální demokratka. V našem klubu bych ji rád přivítal. Dokud je členkou jiné strany, tak to ale nejde," řekl šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha.