Skifař Ondřej Synek na mistrovství světa ve veslování splnil roli hlavního favorita a na Novém Zélandu dosáhl na zlato. První český veslař, jenž dokázal vyhrát světový šampionát v olympijské disciplíně, po závodě přiznal, že o svém triumfu nepochyboval. Bál se jen o přítelkyni, se kterou začátkem příštího týdne očekávají narození prvního potomka.

"Měl jsem strach, aby z těch nervů neporodila. Ale byla v pohodě, miminko je v bříšku," řekl ČTK Synek, který s přítelkyní telefonicky mluvil hned po skončení zlatého finále. A hned v neděli, ještě před skončením programu, se za ni vydá zpět do Prahy. Termín porodu totiž mají na pondělí a Synek věří, že jej osobně stihne.

O výsledek posledního a nejdůležitějšího závodu sezony se nebál. Už když se ráno probudil, cítil prý, že den skončí úspěchem. "Dobře jsem se vyspal a nebyl jsem nervózní. Byl jsem naštvaný na Novozélanďana a měl jsem mu co oplácet. Po startu, po sto metrech, jsem věděl, že vyhraju. Cítil jsem se fakt dobře. Nebyl žádný problém a věřil jsem, že to vyjde," uvedl stříbrný medailista z olympijských her v Pekingu.

Veslaře pražské Dukly navíc nabudilo chování domácí hvězdy Mahého Drysdala, který podle něj před startem čtvrtečního semifinále zkoušel nervy soupeřů dodatečným přilepováním povinných samolepek na loď a poté požádal o opakování startu pro údajnou technickou poruchu.

"Byl jsem fakt naštvaný. Myslím si, že tohle by se dělat nemělo. Můj pohled na něj se malinko otočil. Nakonec jsem ale byl rád, že jsem ho mohl porazit v přímém souboji ve finále a v regulérním závodě. Třeba prohrál i proto," uvedl Synek.

Soupeře chtěl rozštípat na kousíčky

Pro šampiona z posledních čtyř MS prý bylo navíc štěstí, že se finále nejelo už v pátek, hned den po semifinále. "Když jsem šel trénovat, tak jsem říkal, že ho rozštípu na kousíčky," pousmál se svěřenec trenéra Milana Dolečka.

Na druhou stranu den volna mezi semifinálovými a finálovými jízdami mu pomohl, mohl závodit v regulérních podmínkách. V prvním finálovém bloku totiž řada favoritů doplatila na silný boční vítr, díky kterému získali výhodu závodníci v krajních drahách.

Ondřej Synek"Dnes byly podmínky o hodně lepší. Taky foukalo z boku, ale po směru a to mi vyhovovalo. Jelo se rychle, což bylo dobré. Ke konci mi trochu vytuhla pravá ruka, protože v bočním větru se musí loď pořád kormidlovat a jednou rukou se tahá více, ale jinak to bylo dobré," uvedl Synek.

Synek: Tlak mi problémy nedělá

Synek již v průběhu sezony avizoval, že chce MS vyhrát a svůj cíl veřejně potvrdil i před odletem do dějiště šampionátu. S následným tlakem na svou osobu prý problém neměl.

"Jsem asi klidná povaha, takže se mi s tím vyrovnávalo dobře. Navíc bylo dobré, že jsem odjel tři týdny před mistrovství pryč, takže jsem to nevnímal," řekl. Dokonce prý i uvítal, že úspěch od něj očekávali i jeho sponzoři, kteří se navíc zajistili, aby veslařské MS vysílala přímým přenosem Česká televize.

Úspěchem na jezeře Karapiro Synek zakončil svou životní sezonu, ve které vyhrál všechny velké závody. To se naposledy podařilo Marcelu Hackerovi z Německa v roce 2002. "Nikdy by mě nenapadlo, že se to povede. Podařilo se to ale asi i díky tomu, že mám pohodu v rodině. Čekáme prcka, stavíme barák. Navíc se mi perfektně jede na nové lodi, do které jsem přesedl," podotkl.

Hned po finále vyrazil s trenéry na malou oslavu svého velkého vítězství. Hlavní oslava ale bude až doma. "Až se narodí prcek, tak se udělá mega akce," dodal Synek.

Související