Pojišťovny a banky chystají plán, jak skoncovat s nepoctivými finančními zprostředkovateli, kteří je připravují o stovky milionů korun. Chtějí vytvořit černou listinu finančních poradců, kteří se dopustili podvodného jednání nebo jim dluží peníze. Databáze má nepoctivcům zabránit, aby své triky opakovali víckrát po sobě u různých finančních domů.

Pojišťovny si od databáze hodně slibují. V poslední době se totiž na trhu objevila řada podvodníků, kteří dokáží z jedné pojišťovny „vysát“ na provizích částku v řádu statisíců, aniž by jí přinesli jediného platícího klienta.

Podepisují smlouvy na životní pojištění na dlouhou dobu a vysokou částku s nastrčenými nebo fiktivními klienty, kteří brzy po podpisu přestanou platit. Provizi často přesahující deset tisíc korun za smlouvu pojišťovny zprostředkovatelům vyplácejí hned po podpisu, aniž by prověřovaly získané klienty. Poradci by sice v takovém případě měli provizi nebo její část vrátit, ale řada z nich to nedělá. Když je podvodník v jedné pojišťovně odhalen, může si jít dnes „vydělat“ k jiné.

Databáze by mohla obsahovat data o výši dluhu, historii působení poradce v různých společnostech a záznamy o neetickém jednání. Asociace už jedná o spolupráci se společnostmi, které podobné registry provozují, například CCB.

Problémy s podvodnými makléři řeší také banky a Česká bankovní asociace (ČBA). Asociace ale nejdřív musí prosadit změnu zákona, která je u bank pro sdílení dat potřeba.