Předseda senátu je podle ústavního pořádku druhým nejvyšším ústavním činitelem státu po prezidentovi. Sociální demokraté, kteří uspěli v podzimních volbách a mají 41 z 81 senátorů, obsadí ve vedení Senátu tři místa včetně pozice nejvyšší. Předsedou horní komory parlamentu se stane Milan Štěch.

Štěchovi předává funkci Přemysl Sobotka (ODS). "Určitě nebudu plakat, to při mé povaze není mým zvykem," uvedl Sobotka. Podle něj se podařilo do povědomí veřejnosti dostat to, že parlament je dvoukomorový, že Senát má svou roli jak v českém zákonodárství, tak v domácí a zahraniční politice. Vyzdvihl také zpřístupňování Senátu veřejnosti nejen při odborných, ale i kulturních akcích.

Sobotkovi naopak vadí, že se v horní komoře zhoršila politická kultura. "I když stále jsem docela spokojený, protože furt je to lepší než v jiných komorách, včetně dolní komory našeho parlamentu," poznamenal. Někteří senátoři se podle Sobotky k horní komoře chovali macešsky, nikoho ale nejmenoval.

Vzkaz nástupci: Politické tričko až naposledy

Svému nástupci žádná doporučení dávat nechce. "Žádné hraběcí rady dávat nebudu. Myslím si, že bude jenom na něm, aby měl svou strategii," uvedl Sobotka. Připomněl pouze svůj názor, že každý senátor by měl mít na sobě "nejprve tričko České republiky, pak Senátu, pak vlastní jméno a až pod tím to politické tričko".

Sobotkova ODS bude mít v novém složení komory dva místopředsedy, jedním z nich bude právě končící šéf senátu. Šestičlenný klub KDU-ČSL také uhájil křeslo místopředsedy Senátu pro Petra Pitharta. Na pětičlenný Klub TOP 09 a Starostové tak zbylo předsednictví komise pro ochranu soukromí i vzhledem k tomu, že dvě současné komise mají zaniknout kvůli finančnímu zajištění funkce pátého místopředsedy.

"Jsem rád, že byl dodržen poměrný systém, ale opravdu karty rozdává sociální demokracie," komentoval rozdělení funkcí senátu Sobotka. Doufá, že vyjednaný výsledek potvrdí i volby senátních orgánů, které se mají uskutečnit 24. listopadu.

Předsedkyně Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová poukázala na to, že toto rozdělení neodpovídá principu poměrného zastoupení. Podle ní neobstojí zdůvodnění sociálních demokratů, že pátý místopředseda je zástupcem všech 15 zbývajících senátorů, kteří nejsou v ČSSD či ODS. "Nemůže nás nikdo zastupovat, když my s tím nevyslovíme souhlas," uvedla Paukrtová.

Kromě Pitharta a Sobotky má být místopředsedkyní nově Alena Palečková z ODS, za ČSSD pak znovu Alena Gajdůšková a místopředseda strany Zdeněk Škromach, který lavici ve sněmovně vystřídal za křeslo v Senátu. Předsedou organizačního výboru bude z titulu funkce šéfa horní komory Štěch.

Někteří senátoři se vracejí k původní profesi

Naopak mnoho senátorů, kteří se s horní komorou tuto sobotu loučí, přemýšlejí, co budou dělat. Bývalý ministr kultury Václav Jehlička (za TOP), který o znovuzvolení do Senátu neusiloval, se rozhodl vrátit k učitelské profesi. Už pracuje ve Vzdělávacím a konferenčním centru Telč.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), kterému se znovuzvolení nezdařilo, se rozhodl opustit politickou dráhu, návrat k lékařské praxi ale neplánuje. "Budu se soustředit na soukromé aktivity. Ještě nemám zcela jasný plán a budu se hlavně věnovat sobě," řekl Julínek.

Naopak další končící senátoři z řad lékařů se medicíně věnovat hodlají. Patří k nim zubařka Alena Venhodová a oční lékař Pavel Sušický (oba ODS). K původní profesi v energetice či teplárenství se vrátí lidovec Rostislav Slavotínek, definitivní to podle něj ale ještě není.

Na akademické půdě budou působit odcházející senátoři - profesoři. "Nadále budu působit jako vysokoškolský učitel a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze. Budu mít podstatně více času na odbornou práci zejména na práci s doktorandskými studenty," uvedl někdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan (za TOP 09). Jan Hálek (ODS) bude pokračovat v práci na Univerzitě Palackého v Olomouci a v komisích ministerstva školství.

"Budu se věnovat tomu, co jsem dělal před vstupem do Senátu. Pracuji jako ředitel základní školy," uvedl Milan Bureš (ODS), který vede kopřivnickou ZŠ Alšova. Letos byl zvolen do zastupitelstva ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Podobně místopředseda Senátu Jiří Liška získal místo v jičínském zastupitelstvu, Zdeněk Janalík obhájil funkci starosty Holešova na Kroměřížsku a Liana Janáčková se stala znovu starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Související