Devět trenérů potrestala Ruská lyžařská federace zákazem činnosti na jeden až čtyři roky kvůli opakovaným dopingovým prohřeškům jejich závodníků. Nejdelší čtyřletý distanc dostal mimo jiné Anatolij Čepalov, trenér a otec trojnásobné olympijské vítězky Julie Čepalovové. Tresty přišly krátce poté, co národní olympijský výbor vyhlásil jako prioritu před zimními hrami v Soči v roce 2014 "očistu" ruského sportu.

Ruský svaz dostal v červnu na kongresu v turecké Antalyi od mezinárodní federace FIS pokutu 180.000 švýcarských franků (asi 3,3 milionu korun) za liknavý přístup k boji proti dopingu. Navíc zástupci FIS doporučili Rusům vyměnit některé trenéry, přičemž jmenovali hlavně Čepalova, a také některé lékařské poradce.

Čepalov následně oznámil, že FIS zažaluje s tím, že federace nemá právo ho připravit o práci. Jeho dcera Julia, která patřila mezi velké soupeřky Kateřiny Neumannové, dostala loni v prosinci dvouletý distanc za pozitivní test na EPO. Z užití stejné látky byl usvědčen i jeho další svěřenec Sergej Širjajev.

Související