Comanche Peak je jedna z nejnovějších jaderných elektráren v USA, v současnosti má dva reaktory od firmy Westinghouse. Provozuje jí, spolu s přibližně 20 jinými nejadernými elektrárnami, firma Luminant a ta hodlá ke stávajícím reaktorům přistavět dva reaktory další. Při troše fantazie je zde podobnost se situací ČEZu a dvou nových reaktorů pro Temelín velmi  zřetelná.

Odlišnosti se ale najdou (omlouvám se za dva technické odstavce, které může daty přesycený čtenář klidně přeskočit): oba americké bloky mají faktor využití v posledních letech vysoko nad 90%, a výměnu paliva zvládají, při odstávce jednou za 18 měsíců, za cca 20 dní. S jednou vyjímkou: v  roce 2007 na 1. bloku v průběhu odstávky vyměnili  všechny čtyři parogenerátory plus víko reaktorové nádoby (to zahrnuje probourání kontejnmentu a jeho opětovné zabetonování se všemi testy) za 55 dní. K porovnání dodejme, že v posledních dvou letech se v Temelíně podařilo zkrátit roční odstávku z 75 dnů na 70, palivo se mění jednou za rok. Směle odhaduji tímto tempem jen nějakých 10 let a doženeme Ameriku. Apropos, pokud náhodou někdo z Temelína vydržel číst až sem: Comanche Peak má samozřejmě čtyřpólové turbogenerátory a turbína 1800 otáček za minutu...

Výměnu parogenerátorů uvádím záměrně: propagátoři ruských reaktorů pro Čechy ji často zmiňují jako nevýhodu u západních reaktorů a výhodu u ruských, kde se měnit nemusí. Bývavalo. Tedy ruské horizontální parogenerátory jsou dobré stále, ale nové západní vertikální parogenerátory z lepších slitin už také vydrží. Důkaz je právě nejmladší 2. blok v Comanche Peak. Na rozdíl od 1. bloku zde byly instalovány inovované parogenerátory a ty se měnit nebudou - to je dobrá zpráva po 17 letech provozu.   

Tendr Luminantu na nové reaktory vedl v roce 2008 k rozhodnutí postavit dva další jaderné reaktory od firmy Mitsubishi. Překvapení? Americká elektrárenská firma, velmi spokojená s americkými reaktory, volí pro nové reaktory japonskou technologii od japonské firmy. Žádné nářky nad místním průmyslem, zkušenostmi s dosavadním typem a podobné bludy, na něž jsme si za poslední rok zvykli z Česka. Prostá ekonomická úvaha a jasný vysledek.