Trh s komoditami nabízel v posledních měsících skvělé příležitosti. Od začátku roku stoupla například cena bavlny o tři čtvrtiny, což i po započtení vlivu posilující koruny pro českého investora znamená víc než 70procentní výnos. Zlato, které se díky své symbolické roli těší mnohem větší mediální pozornosti, v korunách za stejné období podražilo o necelých 20 procent. Nákup dalšího drahého kovu, stříbra, vynesl dokonce 53 procent.

Pro výsledek surovinových obchodů však bude zásadní, jak se bude vyvíjet kurz dolaru, měny, v níž se většina těchto transakcí účtuje. Klesající dolar totiž vždy komoditám nahrává. Nejvíce pak zlatu, které se stává bezpečným přístavem právě v časech, kdy se dolaru nedaří. Jenže vývoj kurzu americké měny je teď velkou neznámou. Třeba dle průzkumu agentury Bloomberg třetina investorů očekává jeho posilování. Řady "dolaropesimistů" jsou o něco početnější. Mezi ně patří i banka JPMorgan, která soudí, že dolar bude příští rok nejslabší světovou měnou.

Rozporná očekávání se promítají i do odhadů vývoje české koruny. Analytici uvádějí rozpětí mezi 16 až 20 korunami za dolar.

Je za těchto okolností tedy rozumné třeba právě do "zlatého" vlaku naskočit, nebo již jde o bublinu a je lepší vyhledat jinou komoditu? Analytici banky Barclays Capital stále zlatu fandí. Jejich předpověď založená na technické analýze počítá s tím, že jen do konce roku by zlato mělo posílit o 9,6 procenta na 1485 dolarů za troyskou unci. To by bylo vysoko nad rekordem z minulého týdne. "Ze strategického hlediska jsme býci," tvrdí Barclays Capital.

Klíčem k úspěšné investici je nejen dobré načasování obchodu, ale i dobré nervy. Jasný doklad o tom přinesl minulý a tento týden, kdy po dlouhém růstu zlato klesalo čtyři dny po sobě a jedna unce zlevnila o 70 dolarů.

Ani "býci" v Barclays Capital nevylučují ještě hlubší poklesy. Úroveň 1250 dolarů, víc než 100 dolarů pod aktuálním stavem, vidí jako vhodnou příležitost k nákupu.

Investoři znejistění expanzivní politikou nejvýznamnějších cen­trálních bank hledají i další bezpečná útočiště. Podle londýnské analytické firmy GFMS dál poroste cena stříbra. To by k letošním ziskům mělo přidat dalších 17 procent.

Kdo čeká víc, může zkusit štěstí s artiklem, po kterém poptávka určitě nevyschne. Hitem příštích měsíců mohou být potravinářské suroviny. Mluví pro to například ruská neúroda způsobená suchem, nižší než očekávaná sklizeň v USA a rostoucí využití obilnin jako suroviny pro výrobu biopaliv. Ruská kalamita a následné embargo na vývoz se u pšenice během první poloviny prázdnin projevila růstem ceny až o šedesát procent, od té doby však tato komodita víceméně stagnuje.

Novým růstovým impulzem se může stát snaha Číny udržet růst spotřebitelských ceny potravin, především rýže, pod kontrolou. Čínské rezervy jsou z valné části vyčerpány, takže je řešením pouze import, což by se rychle projevilo na světových trzích.

Otázkou zůstává ropa. Její růstový potenciál zvyšuje fakt, že její cena za poslední rok poklesla. David Karsbol, hlavní ekonom Saxo Bank, však upozorňuje na to, že stav zásob v USA zůstává zvýšený. Karsbol soudí, že ropa výrazněji poroste až díky očekávanému oživení v roce 2011.

 

Jaký bude kurz dolaru k euru za tři měsíce (podle respondentů agentury Bloomberg, v procentech)