Můj dotaz zní, zda je okamžité zrušení prac. poměru platné, když jsem na neschopence a když tomuto typu výpovědi předcházelo pouze jedno písemné napomenutí bez možnosti nápravy? Mám firmě napsat, že s okamžitým zrušením nesouhlasím, jak se uvádí v paragrafu 70. odst.1 zákoníku práce?

Odpověď:
Okamžité zrušení pracovního poměru dle § 55 zákoníku práce je sice jedním ze způsobů, jak může zaměstnavatel skončit pracovní poměr, ale nemůže tak učinit kdykoliv, kdy tak uzná za vhodné. Okamžitě zrušit pracovní poměr lze dle zákona pouze výjimečně a jen z důvodů v zákoně uvedených.
Jedním z těchto důvodů je i situace, kdy zaměstnanec poruší povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Při posuzování je potřeba vyjít z konkrétních okolností případu a stupně intenzity porušení pracovní povinnosti a zda se závadného jednání dopustil zaměstnanec poprvé či opakovaně. Neuvádíte přesně, za co jste dostala napomenutí, a tudíž není možné posoudit, zda se jedná o porušení povinností zvlášť hrubým způsobem.
Pracovní poměr končí automaticky dnem, kdy je zaměstnanci písemné oznámení doručeno, proto nelze zrušit pracovní poměr zpětně (ke dni, kdy došlo k zvlášť hrubému porušení pracovní povinnosti ze strany zaměstnance). Jestliže nesouhlasíte s důvodem, pro který s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, bezodkladně mu písemně oznamte, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával. Pokud tak učiníte, má se za to, že váš pracovní poměr trvá a zaměstnavatel je povinen vám poskytnout náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku ode dne oznámení do dne, kdy vám umožní pokračovat v práci, nebo kdy dojde k platnému ukončení pracovního poměru. V případě, že se se zaměstnavatelem nedohodnete, budete muset neplatnost rozvázání pracovního poměru uplatnit u příslušného soudu. Je nutné tak učinit nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto rozvázáním skončit.