Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Evropě uskutečnilo 86 primárních emisí, které vynesly celkově 2,479 miliardy eur. To sice představuje přibližně dvojnásobek oproti hodnotě za stejné období předchozího roku (1,375 miliardy eur), ale jen necelou třetinu hodnoty 89 emisí ve druhém kvartále letošního roku (9,014 miliardy eur). Pro srovnání, souhrnná hodnota 32 IPO na amerických trzích NASDAQ a NYSE ve výši 3,762 miliardy za letošní třetí kvartál byla podobná jako za předchozí kvartál či za stejné čtvrtletí předchozího roku.

"Oživení na trhu IPO ve druhém čtvrtletí skutečně nastalo. Třetí kvartál bývá z pohledu emisí tradičně slabší. Některá IPO se navíc stále oddalují. Za správnou cenu se emise jistě upíše, rozkolísanost trhu a slabý výsledek některých aktuálních nových emisí prozatím odrazují od větší aktivity. Rovněž při stále nízké výnosnosti cenných papírů některé společnosti volí pro své financování raději vysoce výnosné dluhopisy, které za současné situace na trhu představují pro investory atraktivní zhodnocení.

"Ekonomická nejistota, která stále visí nad eurozónou a obavy, zejména v Británii, z potenciálního propadu do další recese zatím zamlžují výhled evropských trhů IPO. I tak zde vidíme určité náznaky optimismu pro poslední kvartál letošního roku a celý rok 2011 s tím, jak se na evropské burzy chystají velké emise. Oživení na evropských trzích IPO však nebude udržitelé, pokud investoři neuvěří v pevnost hospodářského zotavení. To platí i pro pražskou burzu, kde záměr provést IPO v příštím roce potvrdilo několik společností. Již letos vstupuje na burze sázková kancelář Fortuna. I z průzkumu PwC mezi tuzemskými majiteli významných společností vyplynulo, že zhruba desetina z nich uvažuje ve střednědobém horizontu o vstupu na burzu," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Audit."

Hospodářské nejistoty jsou naopak méně patrné na rozvíjejících se trzích, zejména v Číně, kde jsou jak v Hongkongu, tak v samotné Číně, očekávání nových emisí velmi pozitivní," dodává Petr Podlipný.

Stejně jako předchozí kvartál vévodil evropským akciovým trhům i ve třetím čtvrtletí Londýn, tentokrát s 18 IPO v hodnotě 1,657 miliardy eur. To představuje 67 procent objemu peněz, které primární emise v tomto čtvrtletí vynesly. Londýn tak zaznamenal výrazný nárůst oproti 6 IPO v hodnotě 449 milionů eur za stejné období předchozího roku. Oproti druhému kvartálu letošního roku (27 IPO v hodnotě 3,202 miliardy eur) to je poměrně značný pokles, ovšem červenec až září 2010 bylo z pohledu primárních emisí "čtvrtletím roku".

V Londýně se uskutečnila tři z pěti největších IPO třetího čtvrtletí - největší bylo IPO investiční společnosti Vallar, jež vyneslo 822 milionů eur, dalšími byl maloobchodník Ocado Group (256 milionů eur) a JP Morgan Global Emerging Markets Income Trust (239 milionů eur).

Druhým největším trhem podle hodnoty emisí byla ve třetím čtvrtletí Deutsche Börse. Tamní čtyři IPO vynesla 377 milionů eur. Loni za stejné období tam neupsali ani cent a letos ve druhém čtvrtletí to bylo pouhých 5 milionů eur. V Německu se také ve třetím čtvrtletí uskutečnilo druhé největší evropské IPO tohoto kvartálu - mediální společnost Ströer Out-of-Home Media AG (358 milionů eur).

Lucemburk obsadil třetí místo (12 IPO, jež vynesla 301 milionů eur) a proběhlo zde i největší evropské IPO: tchajwanská výrobní firma Sino-American Silicon Products (135 milionů eur). Následují varšavská burza (32 IPO v hodnotě 55 milionů eur) a NYSE Euronext (9 IPO, 35 milionů eur).

Společnost PricewaterhouseCoopers poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby veřejným i soukromým organizacím v různých průmyslových odvětvích.