Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý uložil v takzvané kauze Savoy bývalému policistovi Jiřímu Dvořákovi a bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi peněžité tresty a zákazy činnosti u ozbrojených složek bezpečnostních sborů. Podle žaloby se oba muži podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy před prezidentskou volbou v roce 2008. Soud uznal muže vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Bakešovi soud uložil peněžitý trest 100.000 Kč a Dvořákovi 40.000 korun, stejně jako loni v červnu trestním příkazem. Muži však tehdy podali takzvaný odpor, a soud musel nařídit hlavní líčení. Bakeš nesmí u ozbrojených složek pracovat tři roky, Dvořák rok u všech složek policie. Úterní rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom putoval k třetímu člověku, který nahrávku poskytl médiím.

Schůzku Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky poté čtyři dny před prezidentskou volbou zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. Také se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.