Masakr v arizonském Tucsonu se vykládá a bude vykládat mnoha způsoby. Ovšem ten nejameričtější bude v síle symboliky, kterou s sebou nesou příběhy obětí a změna, kterou Spojené státy prožívají v posledních deseti letech.

Vyhrocená politika: Kongresmanka Gabrielle Giffordsová se doslova a do písmene ocitla v hledáčku konzervativní pravice, který na svých webových stránkách měla s výzvou „nabijte a namiřte na ni" Sarah Palinová, bývalá guvernérka Aljašky a viceprezidentská kandidátka. Nitkový kříž ze stránek Palinové o víkendu zmizel, nahradilo ho vyjádření soustrasti. Demokraté okamžitě začali hovořit o tom, že střelba je výsledek měsíců ostrých slovních útoků ze strany nejkonzervativnější části republikánské strany a z nového hnutí Tea party.

Šílení střelci a právo nosit zbraně: Zadržený dvadvacetiletý střelec Jared Lee Loughner se prý choval měsíce před střelbou divně, odmítla ho přijmout i armáda, na webu měl videa se zbraněmi.

Teorie spiknutí: policie okamžitě začala hledat druhého střelce. Nevěří, že něco takového by byl schopen udělat jeden pomatený člověk s pistolí ráže devět milimetrů a s třiceti náboji. Pokud by šlo o organizovaný čin dvou a více lidí, byla by to pro Ameriku opravdu šílená zpráva.

Ohrožená spravedlnost: Soudy jsou v USA v zásadě posvátnou institucí, vyvažující vliv parlamentu i vlády. Zabity federální soudce John M. Roll, který strávil v soudcovských lavicích čtyřicet let, dostával v roce 2009 výhrůžky. Měl dokonce na čas přidělenou ochranku. Na shromáždění s kongresmankou byl ale náhodou, právě nakupoval v supermarketu, před kterým se odehrávalo politické shromáždění.

Deset let od teroristických útoků 11. září: Zabitá devítiletá dívka Christina Taylor Greene, kterou vzal na politické shromáždění soused, protože byla zvolena do žákovského výboru, se narodila 11. září 2001.

Tohle je asi nejsilnější symbolický moment celé tragédie. Je otázka, zda budou američtí politici a političtí komentátoři, kteří se na rozdmýchávání vášní podílejí stejnou měrou, v roce desátého výročí teroristických útoků na svoji vlast schopni nějaké kritické reflexe.

 

 

 

Související