Dnes tedy rozhodně ne. Každé ráno, když si chci uvařit čaj, "elektřina v zásuvce přeci je". A tak to bude nadále i několik dalších let. V ČR se dnes vyrobí vice elektřiny, než se spotřebuje. Vývoz do zemí, které nejsou s to pokrýt měnící se poptávku po elektřině (Rakousko, Německo), je sice velmi výraznou položkou v českém zahraničním obchodě, ale občana se přímo netýká. Nepřímo ano - zisk ČEZu, státní firmy, zůstává státu (vzpomeňme jen na nedávné volební "sliby": 13 důchody ze zisků ČEZu....) a kladná platební bilance pomáhá vytvářet z české koruny jednu z nejsilnějších měn nejen v Evropě, ale i ve světě. Upřímně, elektřina je jeden z mála statků, který dnes umíme ve velkém nejen vyrábět, ale i vyvážet.

Do budoucna nové reaktory také nepotřebujeme. A stavba jaderných reaktorů je běh na dlouhou trať, cca 10 let. Ekonomika a spotřeba elektřiny je o ceně, vždy bude možné dovážet elektřinu; za jakou cenu, to je otázka jiná. Úspory jsou také možné = opět je to jen funkce ceny. Zvyšte cenu elektřiny dvakrát a jistě spotřeba klesne (průmyslová výroba také). Pokud nastane narůst poptávky, jak předpovídají všechny modely růstu životní úrovně v ČR, jsou tu zdroje elektřiny, které lze rychle postavit - například plynové elektrárny. Stejně tak lze nahrazovat zastaralé elektrárny, jak budou dosluhovat. Závislost na dodavatelích plynu a obrovská citlivost produkované elektřiny na ceně spalovaného plynu je daň, která se za toto řešení platí. Nezmiňuji se o produkci CO2, z energetických zdrojů základního zatížení (tedy těch, na které lze spoléhat), jsou jaderné elektrárny jediné neprodukující CO2. O solárních a větrných zdrojích se zmiňovat nebudu raději vůbec. Ty mají nyní v ČR takovou reputaci, že nejen vyhnaly Stranu zelených na dlouho úplně z politiky, ale udělaly medvědí službu všem, kdo chtějí myslet ekologicky. A to je škoda, jako doplňková technologie mohou mít šanci, až se jejich vývoj vyklube z plenek.

Je to jako s důchodem: když je vám 35, můžete si sám spořit. Či můžete čekat, že to nějak, až vám bude 70, dopadne. Nemusíte dnes spořit, či si postavit vlastní bydlení, vaše děti se o vás možná postarají, stát vám možná něco dá. Možná vyhrajete Sportku, možná podědíte po strýčku Vikovi, pokud vám nic nedá už za života. Anebo možná tady už nebudete.

Za sebe to mám jasné. Nepotřebuji si dnes spořit na důchod, a je moudré to dělat.

Nepotřebujeme dnes nové bloky přistavět, a je moudré tak činit.

 

Vyšlo též pro Ekolist.

Související