Ve čtvrtek byl Filip Jícha zvolen nejlepším házenkářem světa, na právě začínající světový šampionát ve Švédsku se ale musí dívat jen v televizi. Protože se česká reprezentace na mistrovství světa neprobojovala, nabírá nyní Jícha kondici v německém Kielu.

Do Švédska by se ale měl vypravit, trofej pro nejlepšího házenkáře světa by měl převzít právě tam. "Zatím to není potvrzené, ale asi bych měl cenu dostat během finálového večera. Mám toho teď dost, moc to neřeším," uvedl český házenkář.

Tvrdý trénink bere trochu i jako trest za to, že s mužstvem na světový šampionát neprošel. "Už jak jsme včera běhali po tom oválu, tak mi to přišlo líto. Hned jsme si s Danem Kubešem říkali, že to běhání v dešti je zasloužený trest, že jsme se tam nedostali," řekl dnes Jícha novinářům během telefonické tiskové konference v pražském sídle Sport Invest Group, která ho zastupuje. "Probuzení bylo po prvním dnu přípravy hodně bolestivé. Tréninky byly těžké a dnešek nebyl o nic lehčí," doplnil.

 

 

Na šampionát se bude dívat alespoň v televizi, i když to prý bolí. "Prohráli jsme si kvalifikaci, nemůžeme si stěžovat. Už zahajovací zápas Švédsko - Chile jsem si však užil. Musíme být realisté, kvalita v našem sportu se vždy projeví. Naší absolutní možností je na podobných turnajích hrát o páté místo, dokonce i semifinále už je za hranicí našich možností. Ale chtěl bych to jednou zažít, na loňském mistrovství Evropy jsme k tomu daleko neměli," uvedl.

Velký turnaj by si rád zahrál na olympiádě v roce 2012, vyměnil by to i za své individuální ocenění. "Jenže to je ještě daleko, teď musíme myslet na to, abychom prošli bez potíží kvalifikací na mistrovství Evropy, které se hraje za rok v Srbsku. Dál nemá cenu plánovat," řekl Jícha.

Motivace mu nechybí, chce pomoci i české házené

Motivace do další kariéry má stále dost. "Dopředu mě žene pocit, že jsem svým výkonem pomohl. Proto ten sport dělám, abych mohl s týmem oslavit úspěch. Strašně se jen bojím toho, až si po cestě domů jednou řeknu: Filipe, ty už na to nemáš," uvedl úřadující vítěz Ligy mistrů a německé ligy. Podobné pocity však nejspíš ještě dlouho nezažije, zvlášť když má jeho vzorem je bývalý švédský reprezentant Lars Stefan Lövgren, který hrál na vysoké úrovni až do 39 let.

Svoje ocenění by Jícha rád využil k rozšíření české házenkářské základny. "Chtěl bych svými schopnostmi a jménem ovlivnit házenkářské dění v České republice. Třeba se mi povede, abych desítky a stovky dětí přesvědčil, že se házená dá dělat na špičkové profesionální úrovni," prohlásil. Nejbližší úkol v Kielu ale nebude přímo souviste s házenou. "Musím na oslavu svého ocenění spoluhráče nějak pohostit," plánoval Jícha.

Související