Dobrý den,
dle ustanovení § 230 odst. 2 zákoníku práce v platném znění (dále jen jako "zákoník práce“) je zaměstnanec povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce a zaměstnavatel je tudíž oprávněn zaměstnanci uložit účast na školení, studiu a dalších formách vzdělávání. Absolvování nařízených školení ze strany zaměstnavatele se považuje za výkon práce, za který náleží zaměstnanci mzda nebo plat v souladu s ustanovením § 230 odst. 3 zákoníku práce.

Pokud budete tedy vyslána na školení mimo místo výkonu práce, které máte uvedené v pracovní smlouvě, máte nárok na úhradu cestovních náhrad právě z důvodu, že budete školena mimo své pravidelné pracoviště. Mezi druhy cestovních náhrad patří např. jízdní výdaje, výdaje za zvýšené stravné a další, jak je stanoveno v § 156 zákoníku práce. Pokud Vám zaměstnavatel poskytne zálohu na cestovní náhrady, pak máte v souladu s ustanovením § 183 odst. 3 zákoníku práce výslovně stanovenou povinnost mu předložit písemné doklady potřebné k vyúčtování této zálohy, a to do 10 dnů po dni ukončení pracovní cesty.

Svojí účastí na školení plníte své zaměstnanecké povinnosti, za které máte nárok na odměnu jako při běžném výkonu práce na pracovišti. Zaměstnavatel je naproti tomu povinen vést řádně zpracované údaje o svých zaměstnancích (pracovní cesty, školení, lékařská prohlídka a další) pro případné kontroly ze strany inspektorátu práce nebo úřadu práce. Pro zaměstnavatele je tedy zcela irelevantní, zda budete či nebudete nárokovat diety a další náhrady, na které máte zřejmě nárok.

Vyplnění takového dokumentu je i ve Vašem zájmu. Pokud by se Vám cestou na školení přihodila např. nějaká nehoda, pak máte důkaz o tom, že jste byla na místo určené vyslaná Vaším zaměstnavatelem. Případná nehoda by byla způsobena v rámci pracovní doby a Vám tam vznikl nárok požadovat odškodnění za způsobenou újmu na zdraví po zaměstnavateli.