Ministr školství Josef Dobeš a ministr financí Miroslav Kalousek představili nový plán financování sportu. Letos pošlou dotaci 270 milionů korun přímo sportovním svazům, nikoli jako dosud Českému svazu tělesné výchovy, jehož vedení ztratilo jejich důvěru. 

Rozdělování dalších 1,9 miliardy z kapitoly ministerstva školství se prozatím nemění, ale Kalousek naznačil, že i tuto sumu chce v budoucnu rozdělovat přes důvěryhodného partnera.

"Musíme mít jistotu, že z těchto peněz jsou financovány jen sportovní aktivity. Sportovní svazy s návrhem souhlasily," prohlásil ministr Miroslav Kalousek s tím, že v budoucnu by se peníze pro sport mohli zvýšit o část prostředků, které stát plánuje získat zdaněním sázkových loterií.

Oba ministři dlouhodobě kritizují vedení ČSTV za špatné hospodaření a dávají mu za vinu současnou situaci v Sazce, v níž je ČSTV majoritním akcionářem. Změnu ve financování zdůvodnili tím, že chtějí, aby peníze byly určeny pro sportovní činnost, nikoli na platy funkcionářů. Svazy si prý díky tomu polepší a svazy jsou s novou metodikou podle Dobeše spokojeny.

Již dopoledne pro Radiožurnál Kalousek řekl, že "vedení ČSTV jde pouze o udržení struktury placených funkcionářů, kteří jsou posledním skanzenem Národní fronty. Tam se od roku 1989 v zásadě nic nezměnilo, protože na to měli peníze od Sazky". A dodal, že oeníze od státu mají jít pro "malé kluky, a ne pro velké kluky s velkými břichy".

Ministr školství zdůraznil, že mimořádná dotace 270 milionů je jen provizorní "záplatou", aby sport přežil letošní rok. Kalousek slíbil, že celková dotace určená pro sport nebude dále klesat.

"Nechci slibovat, že to bude víc, ale určitě to nebude méně. Stát nerezignuje na podporu sportu," řekl Kalousek. Peníze ale chce posílat sportovním partnerům, kteří budou mít důvěru. Dobeš předpokládá, že nová pravidla začnou platit od roku 2013.

Jednotlivé svazy dostanou podle návrhu peníze podle počtu členů a svého majetku.

Na jednání nebyli pozváni zástupci vedení ČSTV, přes který dosud dotace do sportu plynula.

Související