Společnost H&M svými dnes zveřejněnými výsledky zklamala, když nesplnila očekávání. Věnujme ale pozornost společnostem Nokia, P&G, Eli Lilly, Caterpillar a AT&T. Pokud jde o makroekonomické ukazatele, zveřejněna bude série údajů o důvěře spotřebitelů v eurozóně a v USA pak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Včerejší prodeje nových domů v USA překvapily směrem nahoru, když meziměsíčně vzrostly oproti očekávaným 3,5 % o 17,5 %. To spolu s pokračujícím programem QEII z dílny Fedu povzbudilo důvěru na asijských akciových trzích a přispěje také k posílení akciových trhů v Evropě. Výsledková sezóna však stále trvá a na zveřejnění ještě čekají výsledky spousty velmi významných nadnárodních společností.

V 11:00 GMT to bude Nokia a trh očekává EPS na úrovni 0,555 EUR oproti předchozím 0,660 EUR na akcii. Tržby by měly vzrůst ze 40,986 mld. EUR na 42,174 mld. EUR, což znamená, že došlo ke snížení marží. V případě společnosti Nokia jsou problémy dobře známé a zde jsme v našich očekáváních s trhem zajedno. Překvapení směrem nahoru by však akciové trhy výrazně povzbudilo.

V 11:30 GMT oznámí výsledky společnost Eli Lilly, jeden z hlavních konkurentů dánské firmy Novo Nordisk. U Eli Lilly se předpokládá pokles EPS z předchozích 1,210 USD na 1,096 USD na akcii. Očekáváme ovšem, že tržby vzrostou z 5,654 mld. USD na 6,003 mld. USD, což stejně jako v případě společnosti Nokia ukazuje na pokles marží. Uvedená očekávání se odvíjejí od skutečnosti, že na marže budou mít v tomto čtvrtletí zřejmě negativní dopad ztráty z expirace. Léčiva, u kterých se předpokládá další pozitivní přínos v oblasti příjmů, jsou Altima (ve 3. čtvrtletí nárůst o 21 %), Humulin (ve 3. čtvrtletí nárůst o 75 %) a Zyprexa (ve 3. čtvrtletí pokles o 1 %).

Dalším gigantem je Caterpillar, který má v plánu zveřejnit své hospodářské výsledky dnes ve 12:30 GMT. Všeobecně očekávaný výsledek, co se týče EPS, je 1.284 USD na akcii oproti předchozí hodnotě 1,220 USD na akcii. Také tržby podle očekávání zaznamenají mírný vzestup, a to z 11,134 mld. USD na 11,548 mld. USD. Ve třetím čtvrtletí dokázalo vedení společnosti zvýšit tržby i zisky. Jak tvrdí, zásluhu na tom má ekonomický růst v rozvíjejících se zemích, zejména v Číně. Od toho okamžiku vzrostla cena akcií společnosti Caterpillar o 18 % a vzhledem k tomu, že by do ní v tuto chvíli měla být započítána většina předpokladů vedení společnosti, znamená to, že výsledky za 4. čtvrtletí by musely být mimořádně dobré, aby to ospravedlnilo další růst cen akcí. S ohledem na to, co bylo řečeno, bychom se měli zaměřit na regionální strukturu růstu tržeb, neboť ta nám velmi dobře napoví, kde lze očekávat ekonomický růst.

U všech tří společností se, máte-li tu možnost, připojte k jejich konferenčním hovorům. Jejich očekávání týkající se růstu tržeb v jednotlivých regionech jsou velmi silným ukazatelem očekávaného růstu EPS v roce 2011.

Související