Basketbalistky USK Praha podlehly v druhém osmifinále Evropské ligy doma Tarantu 73:75. Série na dva vítězné zápasy je vyrovnaná 1:1, o postupujícím do čtvrtfinále se rozhodne ve středu v Itálii. Pražanky dnes propásly první možnost poprvé v historii postoupit mezi osm nejlepších celků soutěže, i když byla velká. Ještě na začátku čtvrté čtvrtiny vedly o osm bodů, ale závěrečný úsek hry ovládl soupeř.

Na začátku druhé čtvrtiny hráčky USK přišly o elitní kanonýrku Evu Vítečkovou, která má zřejmě zlomený malíček na pravé, "střelecké", ruce. Druhý poločas sledovala už jen v civilu na lavičce a několik týdnů může být mimo hru.

USK jako by se už na začátku šance jít do další fáze zalekl. První čtvrtina patřila jednoznačně Tarantu, nervózní Pražanky za pět minut nasbíraly čtyři ztráty, v útoku špatně volily střelecké pozice a nabraly až osmibodové manko. V úterý české vicemistryně v Tarantu rozhodly o svém vítězství ve třetí desetiminutovce, dnes jim vyšla ta druhá. USK se vyplatila sázka na zónovou obranu, proti níž se Italky prosazovaly jen těžko a pětiminutový úsek prohrály vysoko 2:12.

Beznadějně vyprodaná Folimanka sice v jedenácté minutě ztichla, když Vítečková po svém nájezdu odešla na střídačku s bolestivě zraněnou rukou, ale na domácím týmu to stopy zpočátku nezanechalo. V ofenzivě Vítečkovou zastoupila americká dirigentka Whalenová a pod košem zářila i pivotka Miltonová-Jonesová. Z lavičky přinesla energii také střídající a odvážně hrající Pecková.

Druhou desetiminutovku USK vyhrál drtivě 28:11, v poločase měl devítibodové vedení a také po pauze se USK dařilo. Jeho náskok byl chvílemi až dvouciferný. Obranu hostů dál trápily hlavně Američanky Whalenová s Miltonovou-Jonesovou, ale Taranto se vzchopilo a v poslední čtvrtině předvedlo velké vzepětí.

Osmibodové manko bylo během tří minut pryč. Italský tým začal nacházet v domácí zónové obraně čím dál víc mezer k lehkým střelám a v dresu Taranta se k velkému výkonu rozehrála hlavně podkošová hráčka Youngová. V úterý se sice trápila a dala jen tři body, ale tentokrát byla u střelby téměř neomylná.

Hlavně díky ní bylo čtyři a půl minuty před koncem vyrovnáno na 68:68 a tři minuty před sirénou Youngová dokonce Taranto poslala do vedení 72:71. To vzápětí ještě posílila přesnou trojkou Mahoneyová. Její koš znamenal odskočení Taranta na 75:73, což vneslo do řad USK dvě minuty před koncem ještě větší neklid.

Domácí hráčky začaly v útoku chybovat, v obraně je navíc srazilo, že při několika útocích soupeře nedokázaly doskočit míč, což italskému celku dávalo šance na opakované zakončení. Přesto Pražanky ještě mohly vykřesat naději na prodloužení. V závěrečných vteřinách Elhotová s Vajdovou postupovaly v dvojici proti jediné soupeřce, ale Maďarka zbytečnou nahrávkou akci pokazila a Elhotová už s poslední střelou neuspěla.

Utkání osmifinále Evropské ligy basketbalistek:
ZVVZ USK Praha - Cras Basket Taranto 73:75 (17:25, 45:36, 62:54)
Nejvíce bodů: Whalenová 20, Miltonová-Jonesová 19, Pecková 8, Elhotová 7 - Youngová 24, Mahoneyová 13, Godinová 11. Fauly: 16:18. Trestné hody: 22/12 - 18/11. Trojky: 3:2. Diváci: 1000. Stav série: 1:1.