Nastoupí Lindsey Vonnová k úternímu úvodnímu superobřímu slalomu, nebo ne? To je základní otázka pro úvodní den mistrovství světa v Ga-Pa. Americká lyžařka, která patřila k velkým favoritkám, se stále nezbavila následků pádu v tréninku, který minulý týden odnesla otřesem mozku.

Vonnová: Je to mé nejtěžší zranění

Zda v úterý nastoupí, se rozhodne na poslední chvíli. Důvod? Stále se nemůže pořádně soustředit, což nejlepší sjezdařka posledních let považuje za nejhorší zdravotní komplikace, které zažila. Přitom minulou sezonu absolvovala olympijské hry s poraněnou holení, v roce 2009 se zase při mistrovství světa pořezala při otvírání lahve šampaňského a musela vynechat obří slalom.

"Tohle není jako moje předchozí zranění. Není to o bolesti, a nemohu s tím bojovat. Nemohu se koncentrovat, což mi přijde jako nejděsivější a nejtěžší zranění. Musím jen čekat a odpočívat," vysvětlila Vonnová. Ta už po pádu vynechala páteční slalom ve Zwieselu. V nedělním obřím slalomu potom skončila osmnáctá.

"Cítila jsem se docela dobře do poloviny trati. Potom jsem úplně ztratila koncentraci. V obou kolenou jsem v závěru ztratila vteřinu. Dnes jsem se při tréninku na super-G cítila lépe, ale stále to není ono. Snad se to do zítřka zlepší," dodala vedoucí žena Světového poháru ve sjezdu i superobřím slalomu.

Nebezpečná trať?

Vonnové se nelíbí ani sjezdovka Kandahar, na které má obhajovat titul v super-G. "Je strašně zledovatělá a pro ženy příliš nebezpečná. Spousta lidí tam spadla už při rozježdění. Jsem z toho v šoku, je to neuvěřitelné," prohlásila Američanka v předvečer závodu.

Podle Vonnové byla trať prolitá strašným množstvím vody. "Těžko můžu věřit, že bere FIS ohled na bezpečí sportovců, když je kopec pro mistrovství světa připravován jako ledová dráha," uvedl Vonnová na Facebooku.

Ředitel FIS pro ženské závody Atle Skaardal s ní nesouhlasil. "Pro slovo nebezpečný existují různé výklady. Je to těžký kopec, to bezpochyby, ale není nebezpečný," reagoval bývalý norský lyžař.

Názor Vonnové nesdílí ani její reprezentační kolegyně Julia Mancusová. "Mně se tam lyžovalo dobře a uvidíme, jak se mi tam povede. Je to zlé, že se tam tolik padalo, ale já to beru jako výzvu. Je to prima jet zase jednou na něčem odlišném," konstatovala Mancusová.

Související