Výběr nových reaktorů je šance, která se objevuje jednou za 50 let, je třeba chytit příležitost za pačesy. A umět si říci. To, že u nás chce Rusko budovat závod na fabrikaci jaderného paliva, či Areva vozit naše studenty po svých elektrárnách, je pěkné a milé. Daleko důležitější je však si určit, co Česko chce samo a co může od účastníků tendru dostat.  Pojďme se podívat, co jednotlivé státy nabízejí, a je toho v jaderném menu věru hodně. 

 

 

 

Rusko má na světě největší, a přitom nevyužité, kapacity pro obohacování uranu. Přístup na evropský trh, například postavením závodu s ruskými odstředivkami o kapacitě  1500000 SWU/rok  v ČR,  by prospěl nejen Rusku, ale rozhodně i Česku. Vznikl by tak další významný hráč na strategickém poli uranového paliva a to u nás doma.  Co se týče malých jaderných reaktorů, nazývaných SMR, je Rusko bez diskuzí na světové špičce, viz přiložené schéma KLT-40. Velmi mě zaráželo, že Jablonec přemýšlel o nevyzkoušené americké technologii, když Rusko je o mnoho let dále. Rusové jsou také ve světě nejdále, co se týče rychlých reaktorů, v podstatě jediný stát, který tuto technologii budoucnosti komerčně provozuje. Navrhl někdo společný česko-ruský výzkum? Rusové přepracovávájí své vyhořelé jaderné palivo, i když dnes jen z VVER440 reaktorů, pro své RBMK reaktory. Napadlo někoho dohodnout odebrání českého vyhořelého paliva? Uvolnilo by se tak přes 15 miliard korun  z českého jaderného účtu…  Možná řeknou v Moskvě na všechno “NE”, ale kdo se neptá, určitě se nic nedozví.

 

 

Francie má nejlepší dlouhodobou strategii jaderné energetiky na světě. A s tím i nejlepší systém vysokoškolského jaderného vzdělávání v Evropě. Francie je ve výuce před námi o tolik napřed, že například Polsko, budující svůj jaderný program, o české vysoké školy ani nezavadilo a poslalo své lidi rovnou do Paříže; dnes není v Česku jaderný inženýr, který by mohl na francouzských univerzitách jadernou energetiku přednášet.  Francie má i světově nejlepší přepracování jaderného paliva a světově unikátní výrobu MOX paliva, kterou využívají i USA. A Areva není jen Francie, německé varné reaktory od Arevy (dnes projekt Kerena) byly vždy světová extratřída. Smůla, že při zadávaní tendru na nové temelínské reaktory se na varné reaktory jaksi zapomnělo. Možností pro spolupráci celá řada...

 

Američané mají nejlepší systém jaderného výzkumu na světě zastřešeným Ministerstvem energetiky s mnoha státními laboratořemi. Určitě by ÚJV Řež našlo společnou řeč například s Idaho National Laboratory nebo Oak Ridge National Laboratory. Mimoto Američané zvládají nejlepší technologii konverze uranu na světě. A já se sázím, že po vypršení dohody Megatuny-na-Megawatty, cena konverze poroste. Proč by z toho nemohl český státní podnik Diamo profitovat? Američané také ze soutěžního tria umějí nejefektivněji jaderné elektrárny provozovat. Když se od nich učí Japonci, proč by nemohl ČEZ. Když to nezkusíme teď, druhá šance nemusí přijít.

 

 

A pro malověrné pochybovače příklad na závěr. Spojené Arabské Emiráty: v průběhu výběru reaktorů jim Francouzi vybudovali systém jaderného vzdělávání (a jednu vojenskou základnu), Američané státní jaderný dozor a reaktory nakonec budou mít SAE od Korejců.  Ku spokojenosti všech stran. Kdo se bojí, nesmí do lesa.