Mistryní světa v obřím slalomu se dnes v Garmisch-Partenkirchenu stala slovinská lyžařka Tina Mazeová. Sedmadvacetiletá univerzálka získala po čtyřech stříbrných medailích své první zlato, jež je zároveň premiérové pro Slovinsko. Druhá skončila Italka Federica Brignoneová, na třetí místo navzdory devatenáctému času z prvního kola dosáhla Tessa Worleyová z Francie.

Sedmadvacetiletá Mazeová celý závod svou jízdou zahájila a stanovila nejlepší čas, který už žádná soupeřka nepřekonala. Po stříbru z obřího slalomu na loňských olympijských hrách a předloňském MS se tak dočkala prvního zlata. Ve sbírce má navíc stříbrné kovy ze super-G ve Vancouveru a ze superkombinace na právě probíhajícím šampionátu.

"Jsem ráda, že to tentokrát vyšlo a neskončila jsem zase druhá," řekla ke své sérii. "Slovinsko je malá země, zlato pro nás znamená hodně," dodala lyžařka, jež ovšem trénuje nezávisle na slovinském týmu v Itálii pod vedením svého životního partnera Andrey Massiho.

Rodačka z města Slovenj Gradec porazila v součtu časů o devět setin sekundy dvacetiletou Italku Brignoneovou, jež tak získala první seniorskou medaili v kariéře. V Ga-Pa se jí daří, před dvěma lety se v tomto německém středisku stala juniorskou mistryní světa v superkombinaci. Husarský kousek se povedl světové šampionce ze středečního závodu družstev Worleyové, jež se z devatenácté pozice s dvousekundovou ztrátou po prvním kole dostala až na stupně vítězů.

"Cítím se skvěle. Prostě jsem jen chtěla jet rychle, nedovedla jsem si však představit, že by to stačilo na medaili. Bylo to ale pro mě jednodušší než pro ty holky, které jely na konci. Využila jsem lepších podmínek," uznala vedoucí žena pořadí SP v obřím slalomu.

Zklamáním skončil závod pro německé fanoušky, kteří se nedočkali vysněného cenného kovu. Olympijská vítězka Viktoria Rebensburgová byla pátá, úřadující mistryně světa Kathrin Hölzlová, po prvním kole dvacátá, kvůli bolestem zad ani nenastoupila do druhého kola a největší favoritka Maria Rieschová závod nedokončila. Místní hrdinka byla po prvním kole čtvrtá, ovšem v druhé jízdě udělala chybu a vypadla.

Trio českých reprezentantek skončilo v druhé polovině šedesátky lyžařek, jež se kvalifikovaly do druhého kola. Kateřina Pauláthová, jež coby nejlepší z nich ztratila na Mazeovou více než osm sekund, byla sedmatřicátá. Daniela Marková obsadila 49. místo a Martina Dubovská byla šest příček za ní.

Mistrovství světa v sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu (Německo) - obří slalom žen:

1. Mazeová (Slovin.) 2:20,54 (1:07,05+1:13,49), 2. Brignoneová (It.) 2:20,63 (1:07,39+1:13,24), 3. Worleyová (Fr.) 2:21,02 (1:09,17+1:11,85), 4. Karbonová (It.) 2:21,28 (1:08,24+1:13,04), 5. Rebensburgová (Něm.) 2:21,42 (1:08,04+1:13,38), 6. Mölggová (It.) 2:21,43 (1:07,99+1:13,44), 7. Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) 2:21,55 (1:08,94+1:12,61), 8. Schildová (Rak.) 2:21,74 (1:09,16+1:12,58), 9. Pärsonová (Švéd.) 2:21,75 (1:08,23+1:13,52), 10. Görglová (Rak.) 2:21,79 (1:07,76+1:14,03) a Bariozová (Fr.) 2:21,79 (1:09,59+1:12,20), ...37. Pauláthová 2:28,81 (1:12,10+1:16,71), 49. Marková 2:32,65 (1:13,78+1:18,87), 55. Dubovská (všechny ČR) 2:34,57 (1:14,62+1:19,95).