Deset dní před udílením prestižních filmových Oscarů se v ulicích Los Angeles objevily provokativní malby, jejichž autorství je připisováno britskému umělci Banksymu. Zřejmě nejznámější představitel street artu (pouličního umění) na světě, jehož identita zůstává veřejnosti stále skryta, se sám uchází o zlatou sošku v kategorii dokumentů svým prvním filmem Exit through the Giftshop.

Na billboardu naproti sídlu amerického Sdružení filmových režisérů si kolemjdoucí mohli ve středu všimnout graffiti znázorňující chlípného myšáka Mickeyho, který v jedné ruce drží koktejl a druhou rukou svírá ňadro modelky. Ten samý den bylo graffiti odstraněno.

Další malbou, která se v Los Angeles v posledních dnech objevila, je obří postava Oscara v mikině s kapucí stojící na červeném koberci hlídaném vojáky ve stylu filmu Hvězdné války. Nebo postava malého chlapce s velkým kulometem, který má pás pro nábojnice nabitý barevnými křídami.

Banksy se podobným způsobem projevil už jednou. Loni v době festivalu amerického nezávislého filmu Sundance, kde měl jeho filmový debut premiéru, vyzdobil svými ironickými kresbami ulice města Park City, kde se festival konal.

Film pojednává o francouzském amatérském dokumentaristovi, který po světě pátrá po Banksym. Zachycuje nejen Banksyho dílo, ale i další umělce, které inspiroval po celém světě.

Banksyho biografie obsahuje pouze jediný známý údaj. Říká se, že pochází z Bristolu na jihozápadě Anglie. Poprvé o sobě dal vědět počátkem devadesátých let a dnes se jeho díla prodávají za vysoké sumy.

Banksyho billboard se naproti sídlu amerického Sdružení filmových režisérů v Los Angeles ani "neohřál" a byl odstraněn


Svými graffiti Banksy loni vyzdobil zdi v americkém Park City, když se na tamní festivalu Sundance konala premiéra jeho filmu