Petr Záhrobský, otec a bývalý trenér lyžařky Šárky Záhrobské, obvinil jejího nového trenéra Pavla Šťastného a kondičního trenéra Antonína Stracha, že stojí za poklesem její formy. Sama Záhrobská je ale prý v soukromém životě šťastná, byť nevyhrává. Prý si za poslední dva roky mnohokrát oddychla, že v sobě našla vnitřní sílu a před minulou olympijskou sezonou se s otcem rozešla.

"Pan Strach zjistil po roce, že na to nestačí, tak povolal pana Šťastného. Ten nikdy netrénoval individuálně, dvacet let nebyl ve Světovém poháru. Předělávání techniky je to nejhorší, přestali jezdit ostatní disciplíny. Za tyhle katastrofální výsledky nesou zodpovědnost oni," řekl dnes Záhrobský do telefonu novinářům.

"Šárka jim věří, ale měla by si objednat dvě hole, jednu na pana Šťastného a hnát ho až do Bratislavy, a druhou na pana Stracha. Jediná šance je zbavit se jich," prohlásil po vystoupení své dcery na mistrovství světa v Ga-Pa, kde Záhrobská nedosáhla na medaili.

Záhrobská však svému novému přístupu k lyžování věří a její soukromý život je prý takřka idylický. "Musím říct, že si velmi často zhluboka oddechnu, že jsem si zvolila cestu, jakou jsem si zvolila. A že už nemusím spolupracovat se svým otcem," prohlásila Záhrobská.

Po dvou letech tak oba prolomili hradbu mlčení, k níž se uchýlili. Oba nechtěli své soukromí komentovat a spory odhalovat veřejnosti. "Jsem velmi ráda, že jsem se rozhodla, jak jsem se rozhodla," zopakovala lyžařka.

Ve sportu bývá velmi často zvykem, že dcery pod vedením otců dospějí a mají potřebu se osamostatnit. Příkladem budiž případ tenistky Nicole Vaidišové, která kvůli poklesu výkonnosti dokonce ukončila kariéru. Důvod sporu u Záhrobských ale lyžařka nechtěla specifikovat. "To by bylo na dlouhé povídání. Prostě nám to spolu neklapalo. Já jsem takhle mnohem spokojenější a šťastnější. To je život," řekla Záhrobská.

Ke střetům docházelo prý delší dobu. Už dlouho před mistrovstvím světa před dvěma lety ve Val d'Isere, kde Záhrobská zkompletovala stříbrem svou sbírku medaili z MS. Tehdy začala vyžadovat víc respektu. Postupem času prý Záhrobská začala cítit, že to není v pořádku. Svou roli v tom sehrála i skutečnost, že tehdejší kondiční trenér Antonín Strach se stal i jejím přítelem.

"Začala jsem cítit, že to není v pořádku, že bych si to představovala jinak. Je přeci naprosto běžné, že se mění trenéři, jen tady to byl otec," podotkla Záhrobská. Podle některých zákulisních informací je ale její vztah s otcem v troskách.

Záhrobského vyjádření a kritiku koučů tým kolem lyžařky včetně Záhrobské nechtěl komentovat. "Já k tomu nebudu vůbec nic říkat, ať si pan Záhrobský říká, co chce," prohlásil pouze Šťastný. Také Strach si chce nejdřív všechna Záhrobského slova přečíst. "Je smutné, že tyhle problémy řeší přes média. My k tomu zaujmeme stanovisko později," uvedl Strach.

Záhrobská by prý už rozhodně neměnila a neudělala by nic jinak ani po lyžařské stránce. "Minulá sezona byla velmi náročná," uznala Záhrobská. Právě v olympijském roce byla rodinná rána příliš čerstvá. "Ale myslím, že jsme ten rok zvládli úžasně, medaile byla něco neuvěřitelného," připomněla lyžařka bronz z olympiády ve Vancouveru.

"Nikdo si nedovede představit, co jsme tou sezonou prošli, že jsme to zvládli v tak malém týmu a za tak bojových podmínek, takže ta bronzová medaile z olympijských her má strašnou cenu," upozornila Záhrobská. Nyní prý v týmu všechno klape. "Jsem ráda, že už se to zaběhlo a že v další sezoně už začneme stavět na pevných základech," dodala.

Související