Ústavní stížnost sociálních demokratů zůstává i po úterku nevyřešena, jednání bylo odročeno na neurčito.

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek po jednání uvedl, že rozhodnutí by mohlo padnout přibližně v horizontu jednoho až tří týdnů. S jistotou však termín zatím odhadovat nelze. Vyhlášení nálezu se stejně jako úterní jednání odehraje veřejně v soudní sněmovně.

Skupina poslanců ČSSD napadla balíček úsporných zákonů, který vláda Petra Nečase protlačila sněmovnou loni v režimu legislativní nouze. Opozice u soudu tvrdila, že tak bylo omezeno její ústavní právo zákonu oponovat.

Před patnáctkou ústavních soudců v úterý vypovídala předsedkyně dolní komory Parlamentu Miroslava Němcová. Některé otázky soudců ze zdály být poněkud nepřátelské, sama Němcová to však nepociťovala. "Určitě ne. Mám pocit, že se nám tu podařilo dokázat, že vyhlášení stavu legislativní nouze proběhlo v souladu s ústavou," řekla první místopředsedkyně ODS.

Socialisty u soudu zastupoval úřadující předseda Bohuslav Sobotka. S verdiktem byl spokojen: "Je vidět, že soudci to potřebují důkladně uvážit."

Ani Sobotka však nepočítá s tím, že by soud mohl se zpětnou platností zrušit zákony přijaté v legislativní nouzi, které už platí od 1. ledna. "O to nám ani nešlo. Jde spíš o to, aby ústavní soud vládě jasně řekl, že něco takového propříště není možné," řekl Sobotka bezprostředně po verdiktu HN.

V jednací síni jsme měli redaktora HN Jakuba Kalenského. Jeho on-line najdete ZDE

Při minulém veřejném jednání před soudem čelil otázkám i premiér Petr Nečas (ODS).

ČSSD chce, aby soud zrušil celý zákon o úsporných opatřeních (výběr těch nejdůležitějších čtěte ZDE) v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Sociální demokracii se nelíbí mimo jiné i to, že vláda nechala návrh projednat Senátem ve starém složení. Horní komoru parlamentu po podzimních volbách ovládla levice. Napadený zákon však po volbách schválili ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí. Podobným způsobem Senátem prošly i další vládní úsporné zákony.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory až 24 miliard korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
22.2.2011 12:01 | 11:58 Soud jednání odročil na neurčito

Po závěrečných řečích soud jednání odročil na neurčito.

22.2.2011 11:57 | 11:56 Němcová domluvila

Svou závěrečnou řeč dokončila i Miroslava Němcová

22.2.2011 11:55 | 11:54 Rychetský pochybuje?

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při závěrečné řeči Miroslavy Němcové naklonil k místopředsedovi po své levici. Zdálo se, že zpochybňuje slova Němcové o tom, že opozice znemožnila normální projednání zákona.

22.2.2011 11:34 | 11:50 Sobotka v závěrečné řeči zopakoval nelibost opozice

Sobotka ve své více než dvacetiminutové závěrečné řeči neřekl nic nového. Schválené škrty se mu nelíbí a opozice se k nim údajně nemohla dostatečně vyjádřit.

22.2.2011 11:33 | 11:32 Pro Sobotku horší stravenky než rozpočet

Ze Sobotkova tvrzení totiž prý vyplývá, že pro něj byla větší hrozbou pohrůžka odborů možnou stávkou, než vyčíslitelné hospodářské dopady v případě nepřijetí rozpočtu Nečasovy vlády.

22.2.2011 11:31 | 11:31 Sobotka váhal s odpovědí

Sobotka dlouho váhal s odpovědí, čím se liší loňská legislativní nouze, vyhlášená kvůli stravenkám, od té říjnové kvůli rozpočtu.

22.2.2011 11:30 | 11:27

Sobotka tvrdí, že tehdy hrozila stávka v dopravě, tedy i značné hospodářské škody.

22.2.2011 11:29 | 14:25 Soudce Sobotkovi: Proč vám nouze navadila vloni?

Soudce Kupka se Sobotky ptal, proč mu legislativní nouze nevadila vloni při projednávání zaměstnaneckých benefitů.

22.2.2011 11:12 | 11:14 Němcová zaskočila Sobotku

Statutární předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůrazňuje, že sociální demokracie nedostala pauzu na jednání klubu. Přestávka je přitom jen nepsaným pravidlem. navíc se nechal zaskočit odpovědí Němcové, že později jim pauzu dala.

22.2.2011 11:05 | 11:04 Soudce žádal spekulaci

Soudce Balík poněkud nepochopitelně žádal po Němcové, aby řekla, co by dělala vláda (v níž Němcová není), kdyby šéfka sněmovny v rozporu se zákonem nevyhlásila stav legislativní nouze

Související