Výměna šéfa protikoruoční policie by mohla být normální administrativní akcí. Ale není. Libor Vrba odchází po schůzce s ministrem vnitra Radkem Johnem. Člověkem, jehož roli prošetřovala Vrbova protikorupční policie v kauze Drobil.

Pro připomenutí: John neoznánil podezření z korupce, které mu sdělil tehdejší šéf Fondu životního prostředí Libor Michálek a místo toho ho poslal za novinářem Jankem Kroupou. Zajímala se kvůli tomu o něj protikorupční policie; – stejně jako o podobně netečného premira Petra Nečase.

Protikorupční policie také nyní prošetřuje třeba kauzu ProMoPro, kde pod politickým dohledem Alexandra Vondry (ODS) mizely peníze určené na technické zajištění českého předsednictví EU kamsi do Rakouska a dost možná ještě dál.

John Vrbovi podle neoficiáních zpráv vyčítá, že nechytil žádnou velkou ryhu. Viděno z druhého břehu to může být i obráceně: John mohl mít strach, že Vrba velkou rybu nakonec chytí. A že jí bude bude on sám nebo někdo z jeho (osobně, stranicky či koaličně) blízkých.

A to je právě problém „boje s korupcí“ v Česku. O žádný boj s korupcí nejde. Protikorupční policii vnímají politici, přinejmenším od Grossových dob, primárně jako nástroj denunciace politických oponentů. Proto je na šéfovském postu protikorupční policie fluktuace srovnatelná s místem parťáka v uranových dolech za hlubokého socialismu. Vedení klíčové jednotky se mění minimálně s každým ministrem vnitra (Libora Vrbu instaloval Ivan Langer v roce 2009).

Co se nyní ve skutečnosti stane, lze jen těžko odhadovat. Optimisté mohou říci že John čistí policii. Pesimisté, že John provádí v policii tradiční stranické čistky.

Libor Vrba musí místo opustit do 15.března. Což je pamětihodné okupační datum. Jestli má Radek John rozum, nebo alespoň elementární smysl pro symboliku, se jmenováním Vrbova nástupce pár dní počká.

My si pak pro změnu pak počkáme, co dotyčný udělá. Jestli to bude opravdu protikorupční policista, nebo jen klacek v rukou Víta Bárty a Radka Johna. Čili policejní potěh Věcí veřejných.