Denisa Rosolová se stala nečekanou halovou mistryní Evropy v běhu na 400 metrů. V pařížském finále dnes zvítězila v osobním rekordu 51,73 sekundy před dvojicí ruských soupeřek. Česká výprava má po dvou dnech soutěží na kontě dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Rosolová, jež před čtyřmi lety získala na HME bronz v dálce, triumfovala v osobním rekordu 51,73 sekundy, kterým se zlepšila o téměř půl sekundy. Na první místo se prodrala v posledních metrech závodu, ačkoli po nepovedeném seběhu strávila hodně času obíháním soupeřek ve vnější dráze na hranici třetí a čtvrté pozice.

V druhém kole ale prokázala česká rekordmanka v pětiboji, že má dostatek sil na útok, který završila v cílové rovince. V jejím závěru o sedm setin předstihla ruskou favoritku Olesju Krasnomovecovou, třetí skočila další ze silné ruské výpravy Ksenia Zadorinová (52,03).

Šebrle po prvním dnu vede

Český vícebojař Roman Šebrle zahájil na halovém mistrovství Evropy v Paříži útok na medaili. A zatím se mu daří. Po třech disciplínách se totiž vyhoupl na první místo a to si daří i po prvním dnu. Po pátém místě z úvodní šedesátky Šebrle vyhrál dálku a následně byl druhý ve vrhu koulí.

Zahajovací sprint na 60 metrů vyšel Šebrlemu dobře, český atlet časem 7,06 vteřiny zaběhl svůj nejlepší výkon sezony. "Ta byla perfektní, takhle rychle už jsem dlouho neběžel," komentoval to vícebojař. Tak rychle běžel Šebrle naposledy na halovém mistrovství Evropy v Birminghamu v roce 2007, kde tehdy vyhrál.

Šebrle: V dálce jsem chtěl dál

Šebrle, držitel nejlepšího evropského výkonu roku, poté výkonem 759 centimetrů vyhrál skok do dálky a posunul se na třetí místo. Ve třetí disciplíně ve vrhu koulí obsadil Šebrle druhé místo výkonem 15,42 metru a celkově se dostal do vedení s 2634 body. "Dálku a kouli jsem nepokazil, ale ani v nich nijak zvlášť nevylítl. Hlavně v dálce jsem chtěl dál," prohlásil.

Zkušený český vícebojař prokázal dobrou formu na halovém mistrovství republiky, kde předvedl nejlepší evropský výkon roku - 6117 bodů. A před závodem se Šebrle nechal slyšet, že se cítí dobře. "Věřím, že to bude lepší než na mistrovství republiky," řekl Šebrle.

Šebrle usiluje už o svou šestou medaili z halového mistrovství Evropy. V Turíně před dvěma lety získal bronz a byl to pro něj dosud poslední cenný kov. Na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009 byl v desetiboji jedenáctý, loni obsadil na halovém mistrovství světa v Dauhá páté místo a na mistrovství Evropy v Barceloně kvůli zdravotním potížím nestartoval.

Tyčkařka Ptáčníková a mílař Holuša jsou ve finále

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková a mílař Jakub Holuša postoupili na halovém mistrovství Evropy v Paříži do nedělních finálových závodů. Přítelkyně překážkářského šampiona Petra Svobody dnes překonala na třetí pokus kvalifikační limit 455 centimetrů a jako poslední zkompletovala devítičlenné pole finalistek. Holuša si v rozběhu na patnáctistovce pohlídal druhé přímé postupové místo v čase 3:47,39.

Ptáčníková zažila v sektoru hned dvě těžké chvíle, také až na třetí pokus totiž zvládla svoji základní výšku 435 cm. Pak se prosadila dvakrát napoprvé, ale 450 ještě postup neznamenalo, protože ve hře zůstalo stále devět adeptek na osm míst v boji o medaile. Muselo se proto pokračovat na hodnotě kvalifikačního limitu, který nakonec všechny závodnice zvládly, ale Ptáčníková opět až posledním možným pokusem.

Holuša s přehledem dokončil druhý rozběh na druhé pozici za Španělem Diegem Ruízem. Postoupil devátým časem, nejrychlejší byl jiný Španěl Manuel Olmedo (3:43,51).

Z rozběhů na 60 metrů postoupili do semifinále dva ze tří českých reprezentantů. Zatímco Jan Veleba a Libor Žilka se v hale Bercy představí odpoledne ještě jednou, Kateřina Čechová byla na 17. místě s časem 7,42 první nepostupující.

Žilka prošel do dalšího kola přímo ze čtvrtého místa ve svém běhu (6,71), Veleba byl sice o dvě setiny rychlejší, ale jako pátý muž ze svého závodu musel čekat, zda se vejde mezi čtveřici sprinterů s nejlepšími časy. Roli favorita potvrdil v rozbězích domácí Christophe Lemaitre časem 6,59.