Sport jako ideální propagační prostředek nových ekologických technologií? Vědci a ekologové v USA věří, že to může být ideální spojení.

Vedení profesionálních lig nejsledovanějších zámořských sportů - amerického fotbalu NFL, baseballové MLB, basketbalové NBA i hokejové NHL - na základě jejich doporučení rozeslalo svým týmům návod, jak být "green".

Solární panely na střechách sportovních stadionů nebo na přilehlých parkovištích, recyklované materiály, úsporné toalety šetřící vodu a osvětlení s využitím LED technologie, to jsou standardy pro projekty nových arén.

Příklad? Na konci minulého roku oznámili New York Yets dokončení stavby 3000 solárních panelů na střeše tréninkového centra ve Florham Parku.

Jde zatím o největší využití solární energie v NFL, solární panely by měly být schopny generovat 750 000 kilowathodin a sníží tak škodlivé emise CO2 vznikající při výrobě elektřiny v uhelných elektrárnách podobným způsobem, jako kdyby zmizely ze silnic stovky aut. Sluneční elektrárnu pro Yets postavila čínská společnost Yingli Solar, mimochodem od ledna letošního roku jeden z hlavních partnerů fotbalového Bayernu Mnichov.

Spojení sportu a ekologie má, zdá se, budoucnost. "Solární energie stále naráží na finanční a technologické bariéry, ale nejhorším nepřítelem je prostě obyčejný odpor lidí. Sport, který na rozdíl od vědy sledují miliony lidí, by tohle mohl změnit," věří Allen Hershkowitz z mezinárodní organizace Natural Resources Defense Council. Právě on a další vědci se podíleli na ekologické "kuchařce" pro zámořské sportovní kluby.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.