Němka Maria Rieschová se poprvé v kariéře stala celkovou vítězkou Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Po zrušení dnešního obřího slalomu v Lenzerheidu, který se nejel kvůli nepřízni počasí a špatnému stavu sjezdovky, zakončila sezonu s náskokem tří bodů před Lindsey Vonnovou.

Američanka vyhrála seriál v předchozích třech letech, ale v letošním ročníku měla dlouhou dobu navrch její německá rivalka. Vonnová se před ni dostala až po středečním sjezdu v Lenzerheide, který Rieschové nevyšel stejně jako předtím závody ve Špindlerově Mlýně. Kvůli zrušení čtvrtečního super-G však obhájkyně velkého křišťálového globu přišla o šanci upevnit si vedení a Rieschová toho využila. Díky čtvrtému místu v pátečním slalomu se vrátila do čela a minimální náskok s přispěním počasí udržela.

Malý globus za obří slalom získala další Němka Viktoria Rebensburgová. Olympijská vítězka v této sezoně vyhrála tři obří slalomy a porazila o 77 bodů Francouzku Tessu Worleyovou. Pro jednadvacetiletou lyžařku je to první globus v kariéře.

O pět let starší Rieschová vyhrála celkové hodnocení Světového poháru jako třetí Němka v historii. Před mistryní světa ve slalomu z roku 2009 a dvojnásobnou olympijskou vítězkou z Vancouveru to dokázaly Rosi Mittermaierová (1976) a dvakrát Katja Seizingerová (1996 a 1998).

Slalom mužů byl se dnes měl v Lenzerheide navzdory obtížným podmínkám uskutečnit.

Konečné pořadí SP ve sjezdovém lyžování:
Ženy (po 33 závodech): 1. M. Rieschová (Něm.) 1728, 2. Vonnová (USA) 1725, 3. Mazeová (Slovin.) 1139, 4. Görglová (Rak.) 992, 5. Mancusová (USA) 976, 6. M. Schildová (Rak.) 756, ...35. Záhrobská 178, 116. Pauláthová (obě ČR) 3.

Související