Bezpečnost především, zní z Londýna od pořadatelů olympijských her v příštím roce.

Jak pohlídají tiché mobily?

Ředitel pro bezpečnost v organizačním výboru Ian Johnston ujistil, že diváci budou moci mít mobily. "Při některých soutěžích, kdy záleží na soustředění a tichu, jako je lukostřelba, ale i některých atletických disciplínách, bude užívání mobilů omezeno. Diváci je budou muset zřejmě mít na tichý režim," řekl Johnston bez toho, aby upřesnil, jak to organizátoři zařídí.

Ti také zakáží nejrůznější píšťaly, bubínky a další hudební nástroje, které by mohly rušit sportovce. Z bezpečnostních důvodů nebudou moci do hlediště stativy, deštníky, lahve s větším obsahem než 100 mililitrů, stejně jako termosky a jídlo. Co bude do hlediště povoleno přinést, ještě ale není definitivní.

Podle Johnstona jsou olympijská sportoviště z osmdesáti procent hotova a vesměs probíhají jen dokončovací práce. Organizátoři mají odpovědnost za bezpečnost na jednotlivých stadionech, policie by zakročila jen v případě mimořádné události.

"Diváci budou procházet obdobnými bezpečnostními kontrolami jako na letišti," uvedl Johnston.

Podle mluvčího ministerstva vnitra se velký důraz klade na to, aby se na kontrolách netvořily fronty, které by mohly zabírat místo, zdržovat diváky a být i terčem útoku. Organizátoři chtějí využívat nejnovější technologie a provádět kontroly na více místech.

Pozor na hackery

Náměstkyně ministryně vnitra Pauline Nevilleová-Jonesová zdůraznila, že organizátoři se soustředí na počítačové útoky, především v souvislosti s prodejem lístků. Před týdnem jich šlo do on-line prodeje 6,6 milionu.

Chris Allison, který má na starosti bezpečnost olympiády ve Scotland Yardu, připomněl, že byla zvýšena pokuta za "šmelení" s lístky na olympiádu na 20 000 liber (asi 560 000 korun). "Varovali jsme také známé firmy před kšeftováním se vstupenkami u sportovišť. Chceme fanoušky upozornit, že když budou kupovat vstupenky jinak, než na oficiálních stránkách her, vystavují se riziku, že budou podvedeni," řekl Allison.

Londýn už je ve střehu

Policie a organizátoři vycházejí při přípravě bezpečnostních opatření z toho, že v Londýně bude platit druhý největší stupeň teroristické hrozby, to znamená, že útok je velmi pravděpodobný. Tento stupeň platí v Londýně už nyní a na chodu města to není patrné, uvedl Allison.

"Chceme, aby si stejný pocit odnášeli i návštěvníci olympiády - aby měli pocit jistoty a bezpečnostní opatření přitom nezastiňovala atmosféru her," dodal. Podle něj bude policie spoléhat na tradičně neozbrojené "bobíky", jen v některých případech budou nasazeny ozbrojené hlídky.

Od 27. července do 9. září 2012 by se mělo olympijských a paralympijských her zúčastnit na 14 000 sportovců v Londýně a na dalších více než 30 místech, stejně jako 10 000 funkcionářů a množství turistů.

Organizátoři uzavřeli kontrakt s bezpečnostní firmou G4S, která už od roku 2008 hlídá bezpečnost na staveništi olympijského parku ve východním Londýně.