Soud v Tel Avivu poslal v úterý bývalého izraelského prezidenta Mošeho Kacava na sedm let do vězení za znásilnění a sexuální obtěžování.

Z deliktů ho obvinily tři zaměstnankyně ministerstva cestovního ruchu, které řídil v 90. letech, a prezidentského úřadu v době, kdy stál v čele státu. Usvědčen byl loni v prosinci. Exprezident vinu odmítá a tvrdí, že se stal obětí spiknutí a "organizovaného lynče".

"Když žena řekne ne, má na mysli ne," uvedla podle agentury Reuters tříčlenná porota v rozsudku. Podle AP exprezident propukl v pláč a křičel na soudce, že udělali chybu. "Je to lež! Ty dívky vědí, že je to lež!" volal.

První odsouzený prezident

Celá kauza osmého izraelského prezidenta Kacava (srpen 2000 - leden 2007) vypukla v srpnu 2006, tedy v době, kdy byl ještě hlavou státu. Byl několikrát vyslýchán policií kvůli podezření, že nutil jednu z bývalých zaměstnankyň svého úřadu k pohlavnímu styku.

Kacavovi obhájci ale v roce 2008 vyjednali s prokuraturou dohodu, podle níž se Kacav měl přiznat k méně závažným sexuálním deliktům a dostat za to jen podmínečný trest. Od vyjednané dohody ale Kacav odstoupil s tím, že chce prokázat svou nevinu v řádném soudním procesu. Ten začal v květnu 2009 a obžaloba obsahovala dva případy znásilnění, dva případy neslušného chování, přičemž při jednom z nich použil násilí, dva případy sexuálního obtěžování, jeden zastrašování svědka a jeden případ maření spravedlnosti.

Kacav je prvním prezidentem ve dvaašedesátileté historii Izraele, který stanul před soudem a má nastoupit výkon trestu. Soud mu také uložil zaplatit v přepočtu asi 490.000 korun na odškodném.

Související