Deset milionů navíc uvolní Ministerstvo financí do fondu pro sport na podporu menších svazů. Tuto částku, která malým svazům dorovnat letošní příspěvěk stáu na loňskou úroveň, oznámili ministr Miroslav Kalousek spolu s ministrem školství Josefem Dobešem po setkání se zástupci českých sportovních svazů z iniciativy Český sport 2011.

S ČSTV už ne

Dobeš s Kalouskem zároveň oznámili, že partnery pro jednání o financování sportu jsou pro ně právě členové platformy Český sport 2011 a nikoli Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Iniciativa Český sport 2011 vznikla před čtrnácti dny a jejími členy jsou zástupci 54 sportovních svazů nespokojených s fungováním ČSTV.

"Nebudeme se bavit se Strahovem, ale s partnerem, kterému důvěřujeme. Představitelé svazů zabývajících se sportem jsou partneři pro diskuse o financování sportu, aby byly peníze vydávány efektivně," řekl Kalousek.

Navýšení podpory sportu z kapitoly Všeobecná pokladní správa ministerstva financí dostanou menší svazy, které tratily kvůli tomu, že 270 milionů korun pro svazy sdružené v ČSTV rozdělilo ministerstvo financí podle nového klíče přímo svazům, ale některé dostaly méně a mělo by to negativní dopad.

Velké svazy se tak rozhodly, že osmadvaceti menším svazům dají ze svých peněz dvě procenta, což činí necelé tři miliony korun. "A my tento fond posílíme ještě o deset milionů," objasnil Kalousek.

"Vznikly velké rozdíly mezi svazy a je dobře, že si ministerstvo financí a některé velké svazy uvědomovaly, že to nebylo úplně spravedlivé. Je dobře, že se vytvořil fond na podporu," řekl Filip Šuman z florbalové unie, která rovněž tratila.

Český sport na rozhraní

"Tohle není konec ČSTV, ale český sport je jednoznačně na rozhraní. Po osmnácti letech končí jeden systém," řekl Miroslav Jansta, předseda basketbalistů a jeden z jednatelů iniciativy Český sport 2011. Ta nemá v plánu nahradit ČSTV, ale chce se pokusit o reformu. Zda je to možné, ukáže valná hromada 16. dubna.

Jansta nechtěl předbíhat události a neprozradil, zda iniciativa postaví na valné hromadě ČSTV svého kandidáta na místo předsedy, kterým je nyní Pavel Kořan. "To je zatím předčasné. Musíme se poradit, jak budeme na valné hromadě postupovat. Chceme diskutovat v rámci svazů, se zástupci jednot a s dalšími organizacemi jako je Sokol a Orel. Zajímá nás především, jak zefektivnit fungování sportu," řekl Jansta.

Šuman s Janstou tvrdí, že iniciativa Český sport 2011 chce především hledat vztah ke státu a dělení veřejných prostředků. "Hledání peněz dalších zdrojů si každý musí řešit individuálně, nejsme struktura mocenská, ale struktura, která hledá strategii a nastavení nového způsobu stát a sport," konstatoval Jansta.

Související