Skokanky na lyžích a se za tři roky představí poprvé na zimních olympijských hrách. Mezinárodní olympijský výbor rozšířil program her v Soči ještě o smíšenou štafetu v biatlonu, soutěže družstev na saních i v krasobruslení, v U-rampě se představí poprvé i lyžaři.

Kasper: z volby bylo politikaření

Výkonný výbor MOV to oznámil po svém zasedání v Londýně. "Jsou to vzrušující, divácky atraktivní sporty, které perfektně zapadnou mezi stávající sporty a zvýší počet žen na hrách," řekl prezident MOV Jacques Rogge.

O zařazení do programu se ucházely ještě sjezdařský závod družstev a freestylová disciplína slopestyle na lyžích i na snowboardu. O nich se bude ještě jednat.

Skokanky na lyžích usilovaly o přijetí na hry už před loňskou olympiádou ve Vancouveru, ale neuspěly ani u soudu, protože podle MOV byla špička příliš úzká. "Od té doby se zlepšily, o tom není pochyb. Věřím, že jsou připraveny, ale poslední dobou bylo z volby politikaření," řekl šéf lyžařské federace FIS Gian Franco Kasper.

Poprvé na mistrovství světa skákaly ženy předloni v Liberci. "Jsem nadšená, je to super," komentovala rozhodnutí MOV Vladěna Pustková, kterou připravuje ve Frenštátu bývalý mistr světa Jaroslav Sakala. "Je to obrovská motivace," řekla Pustková, která byla na letošním šampionátu v Norsku na 29. místě hned za Michaelou Doležalovou.

Vítková: Další šance uspět

Biatlonová smíšená štafeta, která je složená ze dvou mužů a dvou žen, měla na šampionátu premiéru v roce 2007. Letos v Rusku vyhráli Norové, česká čtveřice doběhla jedenáctá. "První dojem je, že to může být zajímavé," řekl Michal Šlesingr, letos devátý v celkovém hodnocení Světového poháru. "Smíšené štafety jsou šancí i pro státy, které nemají tak širokou špičku a šanci na úspěch v normálních štafetách," uvedl Šlesingr.

Podle Veroniky Vítkové jde o další závod navíc. "A tedy i šanci navíc na olympiádě uspět," řekla Vítková. Další z reprezentantů Ondřej Moravec doplnil: "Program her bývá hodně rozvleklý, takže je něco navíc dobře i pro závodní rytmus."

Pančochová chce slopestyl

Stále ještě je naděje na rozšíření programu zimních her o týmovou soutěž sjezdařů, v které loni Češi ve finále Světového poháru nečekaně triumfovali. A hodně nadějí Češi upírají k slopestylu snowboardistů. Dvacetiletá Šárka Pančochová je v této disciplíně plné skoků, přejezdů po zábradlí na vymezené trati se skoky a triky v U-rampě a s jízdou přes krabice nebo po zábradlí letošní vicemistryní světa. "V slopestylu jsem lepší než v rampě," řekla dvacetiletá Pančochová, která by novou disciplinu na ZOH uvítala.

Související