Lázně Hodonín budou čistit zařízení, které z tamního vrtu čerpá léčivou jodobromovou vodu. Práce za pět milionů korun mají zamezit tomu, aby zásobování vodou z jediného vrtu selhalo. Podle hodonínského starosty Jiřího Mráky (ČSSD) se v lázních obávali toho, že by do vrtu mohla začít pronikat ropa; léčivá voda byla objevena právě při její těžbě. Podezření se však nepotvrdilo, řekl dnes novinářům.
Podle starosty dnes čerpadlo nedodává vodu silou, jakou by mělo. Místní se báli obrovských nákladů - nutnosti měnit čerpadlo či trubky. Nakonec se však podle starosty bude zařízení jen čistit, ukázalo se, že trubky ucpává koroze. Lázně na úpravu dostanou dotaci od kraje, krajští radní dnes schválili dvoumilionový příspěvek.
Původ lázeňské vody v Hodoníně se datuje do třetihor. Voda má vysoký obsah jodových solí s poměrně nízkou mineralizací a patří mezi nejkvalitnější vody svého druhu v Evropě. Má blahodárný vliv na pohybový aparát, oběhový systém i nervové nemoci, zdravotní zlepšení se projevuje i při gynekologických a kožních potížích.
Lázně Hodonín fungují více než 30 let, nejdřív bylo tamní lázeňství součástí luhačovického komplexu, v 90. letech hodonínský areál získalo město. Lázně sídlí v parku na okraji města. Areál má 200 lůžek. Krajští radní se zástupci města dnes diskutovali i o tom, jak provoz lázní ovlivní, pokud klesnou úhrady na lázeňské pobyty od zdravotních pojišťoven. "Rada doporučila provést souhrnnou analýzu negativních dopadů a obrátit se na ministry a vládu," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Související