Informace zde uvedené pocházejí z různých zdrojů. Největší přínos však přinesly zprávy od „Gerharda Heinze“, jenž řadu týdnů přispívá na “Libya Live Blog” al-Džazíry. Podle svých slov je šéfem firmy dodávající satelitní záběry bojiště NATO a bývalým stíhacím pilotem s řadou kontaktů na vojenské činitele v NATO, Německu i východní Evropě. Jeho informace jsou pečlivě filtrované, dávkované a, jak se v minulosti již ukázalo, i pravdivé.

V západní Libyi klid?

Co se týká pohybu jednotek, vládne na frontě mezi Bregou a Adždabíjou relativní klid. Ve městě Brega a okolí je zakopáno zhruba 3000 pěšáků, jejichž situace je kritická, protože je údery NATO připravily o svobodu pohybu a zásobování. Během několika dní se očekává jejich kapitulace, čistě proto, že nemají skoro co jíst ani pít. Ústupová cesta je uzavřena, protože po vzpouře v Syrtě je většina tohoto Kaddáfího rodiště pod kontrolou jednotek, které už velení v Tripolisu neposlouchají. Je možné říci, že Syrta je coby dopravní a logistický uzel režimu neutralizována. Odlehčovací útoky vládních sil na ropná pole a pouštní městečka v jihovýchodní Libyi na tom nic nezmění.

V horách Nafusa na západě země se Kaddáfího jednotky marně snaží udržet pozice, což je mimo jiné vidět i na opakovaných ztrátách hraničního přechodu Wazín-Dahiba a chaotických pokusech o výpady na tuniské území. Místní Berbeři úspěšně spolupracují s Araby, kteří dorazili z města az-Zintán, a francouzskými speciálními jednotkami a společně odrážejí opakované útoky prorežimních sil.

Situace v Misurátě se pro Kaddáfího síly stala katastrofální. Po několikadenních bojích padlo místní letiště a pokus zaminovat tamější přístav se nezdařil. Útok kmenů na Misurátu, kterým libyjský režim vyhrožoval, taktéž nejeví známky jakkoliv hmatatelného vývoje. Mezi příznivci povstalců se o něm proto mluví jako o „nekonečném příběhu kmenové armády duchů“.

Město Baní Walíd, jeden z posledních významných dopravních uzlů spojujících Tripolis a okolí s ostatními částmi země, které jsou dosud pod kontrolou režimu, se Kaddáfího jednotkám daří držet jen s velkým úsilím. Opakované přepady zásobovacích konvojů a kontrolních stanovišť jsou toho důkazem. Kaddáfí nyní nutně potřebuje příměří k přeskupení sil a doplnění zásob.

Situace v Kaddáfího týlu

Kaddáfího armáda je na hraně kolapsu. Situace v Tripolisu je držena pod kontrolou jen přes den. Přepady kontrolních stanovišť si vybírají daň. Milicionáři odmítají v noci sloužit a příslušníci místní posádky projevují ochotu přidat se k povstání, pokud vypukne. Na ulicích dochází k násilí mezi civilisty v zápasu o poslední benzín a tenčící se zásoby potravin, bezpečnostní síly tomu většinou jen přihlížejí. Peníze v hotovosti dochází, vyskytly se i zprávy, že se Kaddáfí pokouší žoldáky vyplatit šeky. Stoupencům režimu byla před pár dny dokonce zakázána oslavná střelba do vzduchu ve snaze ušetřit munici.

Svoboda pohybu je armádním jednotkám upřena. Konvoj jednotek, které naposledy dobyly přechod Wazín, vyjížděl z Tripolisu 6x větší, než jaký dorazil na místo určení. Zbytek vozidel se cestou porouchal, byl zničen povstalci anebo rozstřílen při dvou francouzských náletech. O víkendu vrhl Kaddáfí do boje poslední čerstvé síly. Kmen Warfalla, který je v zemi největší, se údajně Kaddáfího zřekl a zvažuje podporu povstalců. Pozornosti by nemělo ujít ani to, že Kaddáfí koncem týdne zvýšil ostrahu objektů, kde by měl mít chemické zbraně.

Výhled

Situace Kaddáfího jednotek je v podstatě beznadějná. V případě kapitulace Bregy se otevře přístup na již jen slabě chráněnou Syrtu, od níž je možné se dostat do osvobozené Misuráty. Zbývající kmeny, které ještě nejsou na straně povstalců, v takové situaci Kaddáfího definitivně odepíšou a aktivně proti němu vystoupí. Navíc ve chvíli, kdy povstalci z Misuráty posunou frontu o 30 km dál, než je nyní, bude možné k zásobování využít tamější letiště, protože bude mimo Kaddáfího dostřel. K pádu libyjského vládce dojde v řádu několika týdnů, ale může být urychlen zoufalým rozhodnutím naposledy se pokusit o dobytí Misuráty. Generálům v sousedním městě Zlítan vyhrožuje režim popravou, pokud do několika dnů nezahájí útok. Tento nátlak může být reakcí na (zřejmě falešné) zvěsti o tom, že Francouzi hodlají povstalcům skrze přístav dodat 12 tanků Leclerc, pro něž údajně ve Francii cvičí posádky z řad povstalců.

Lidé, kteří stále kolem Kaddáfího stojí, bojují o všechno. Ani jedné straně se nedá upřít houževnatost a schopnost improvizace. Přes svoji kreativitu však režim v Tripolisu vytáhl snad již všechny trumfy. Kromě toho posledního. Mladiství, kteří jsou nyní násilně verbováni ve Zlítanu a posíláni na Misurátu, prý vyfasovali plynové masky…

 

Jan Kužvart

Autor je spolupracovníkem AMO