Vážená tazatelko,

Na peněžitou pomoc v mateřství, tzv. mateřskou, má dle § 32 zákona 187/2006 Sb. v platném znění (zákon o nemocenském pojištění) nárok, pojištěnka, která porodila dítě a před porodem těhotná pojištěnka, v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu.

Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Tudíž si spočítejte dobu, po kterou jste byla pojištěna v posledních dvou letech a jestli tato doba bude rovna nebo větší než 270 dnů, nárok na tuto dávku budete mít.

To zpětné placení pojištění jsem příliš nepochopil. Jen pro zajímavost dodávám, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství může mít i muž - pojištěnec, který pečuje o dítě (do dosažení 1 roku) a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu (specifikovanou v § 32, odst. 7, zákona o nemocenském pojištění), že bude pečovat o dítě.

Tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. I pro něj ovšem platí podmínka minimální doby pojištění.