První balík reformních zákonů dorazil do Poslanecké sněmovny a vláda navzdory napjaté situaci uvnitř koalice stále opakuje, že bez reforem její existence nemá smysl. Co tedy reformy budou pro lidi žijící v Česku nakonec znamenat?

Pokud se vládní koalice udrží a reformy nakonec prosadí, budou si moci gratulovat firmy. Zdaleka nejpříznivější bude pro firmy reforma přímých daní a odvodů. Navzdory politickým tahanicím totiž přece jen mírně klesne cena práce.

Člověk s měsíční hrubou mzdou 30 000 korun už nebude firmu stát 40 200 korun jako dnes, ale přibližně 39 700 korun, přičemž v závislosti na výši povinného úrazového pojištění může tato částka ještě dále klesat.

Naopak nejmenší radost z daňové reformy budou mít zřejmě zaměstnanci, a to zejména nízkopříjmoví. Změny ve výpočtu daní a pojistného jim totiž sníží jejich už tak nízkou čistou mzdu, protože si budou platit část zdravotního pojištění, kterou jim dosud platil zaměstnavatel.

Příliš dobré zprávy však nečekají ani zaměstnance s výrazně nadprůměrnými příjmy. Sice od příštího roku klesne strop na placení pojistného na sociální zabezpečení, ale novinky ve výpočtu daně jim čistou mzdu tak jako tak sníží.

Hlavním problémem pro zaměstnance všech platových tříd však bude avizované rušení výjimek. "Podle našich propočtů by roční čistý disponibilní příjem zaměstnance s nejčastější mzdou, to znamená 22 229 korun hrubého měsíčně, klesl o 5 565 korun," říká daňový expert Petr Frisch ze společnosti Mazars.

Do svých výpočtů totiž kromě standardních parametrů, jako jsou hrubá mzda a sazby pojistného, zahrnul i rušení zvýhodnění stravenek, závodního stravování a dalších benefitů. Návrh ministerstva financí sice tyto výhody nezakazuje, ale jelikož má zmizet jejich daňové zvýhodnění, zřejmě klesne ochota zaměstnavatelů tyto výhody poskytovat.