Basketbalisté Dallasu zabojovali v poslední části čtvrtého finále NBA a po výhře 86:83 vyrovnali stav série s Miami na 2:2. Klíčový koš nevstřelil nikdo jiný než Dirk Nowitzki, ačkoli nastoupil s dalšími zdravotními problémy.

Nowitzki: chřipka, zranění a 21 bodů

K Nowitzkého zraněnému prstu na levé ruce se tentokrát přidala chřipka. Německý hrdina Dallasu sice v úvodu čtvrtého finále trefil své první tři střely, ale poté neproměnil deset z následujících jedenácti pokusů. Navíc poprvé po pěti utkáních minul z čáry trestného hodu. Ožil v poslední čtvrtině, v níž měl s deseti body zásadní podíl na dalším povedeném obratu Mavericks.

Tým Miami si po dvou minutách závěrečné části vytvořil nejvyšší náskok v zápase - o devět bodů. Poté o sobě ale dal hodně vědět Jason Terry, který šesti body za sebou zavelel k obratu.

Půl minuty před koncem vedl Dallas o bod a měl k dispozici 24 vteřin na útok. Nowitzki ale překvapivě najel do koše už v patnácté vteřině útoku, ale vyplatilo se to.

Na druhé straně Dwayne Wade rychle snížil znovu na jediný bod a Miami muselo faulovat. Terry proměnil oba trestné hody a celek z Floridy měl šest vteřin na vyrovnávající trojku. Avšak nejlepší hráč hostů Wade špatně zpracoval míč, který dokázal už jen krkolomně vrátit do těžké pozice Miku Millerovi, jehož střela netrefila ani obroučku.

Strhující závěr rozhodl

Dallas nakonec ovládl posledních deset minut utkání 21:9. "Prostě jsme hráli s neuvěřitelným srdcem a trpělivostí," řekl po zápase pivot Dallasu Tyson Chandler, který si připsal 16 doskoků.

Wade byl nejlepším střelcem zápasu s 32 body. Chris Bosh přidal 24, ale velká hvězda LeBron James trefil pouze tři z 11 střel a zůstal na osmi bodech.

Dallas udělal změnu v základní sestavě, ve které J. J. Barea nahradil DeShawna Stevensona. Nejvíc bodů (21) v dresu Mavericks nastřílel Nowitzki, který u spoluhráčů našel konečně větší střeleckou podporu. Terry přidal 17, Shawn Marion 16, Chandler 13 a Stevenson 11 bodů.

Páté finále se hraje ve čtvrtek znovu v Dallasu.