Území České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouře, které potrvají až do pátku. Na některých místech hrozí kroupy, silné nárazy větru a přívalové deště, které by mohly rozvodnit menší toky, varovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před bouřemi platí od čtvrtečních 13:00, v Čechách se budou zřejmě vyskytovat do pátečních 3:00, na Moravě by mohly trvat až do pátečního poledne.

Počasí v Čechách začne ve čtvrtek ovlivňovat studená fronta, která postupuje ze západní do střední Evropy. Před ní k nám proudí teplý vzduch od jihozápadu, v němž se budou odpoledne na některých místech tvořit přeháňky a bouřky, studená fronta však v noci tyto jevy rozšíří na celé území, uvedl ČHMÚ.

Bouře mohou přinést kromě krup a silného větru také přívalové deště, při nichž by mohlo spadnout i více než 40 milimetrů srážek. Deště by mohly rozvodnit malé toky i jindy suchá koryta a voda z nich hrozí zatopením níže položených míst či sklepů.

Na Orlíku platí zákaz koupání

S rostoucími teplotami se zvyšují i možnosti odpočinku u vody. Kvalita vody ve většině přírodních koupališť je dobrá, i když místy se začínají objevovat sinice.

Dočasný zákaz koupání platí ve vodní nádrží Orlík u veřejného tábořiště Vojníkov. Ve vzorcích vody bylo zjištěno významné překročení prakticky všech sledovaných mikrobiologických ukazatelů, uvedl pro ČTK František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Na Ústecku je voda čistá

V Ústeckém kraji je podle hygieniků čistá voda. Pouze ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku není úplně průhledná, zdraví lidí to ale neohrozí.

Voda v přírodních nádržích Zlínského kraje je vhodná ke koupání. Vlivem horkého počasí se pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel zhoršily její vlastnosti, je tam například nižší průhlednost.

Pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží při rekreaci je ale minimální, potvrdila Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Sinice na Máchově jezeře

Máchovo jezero a Hamerský rybník na Českolipsku už trápí sinice. Kvalita vody je tam zatím jen zhoršená, není ale vhodná pro alergiky, děti a těhotné ženy.

Nikde zatím znečištění nedosáhlo takového stupně, aby bylo nutné zakázat koupání. Lidé by se tam ale měli po koupání osprchovat čistou vodu, řekla mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Středočeský kraj hlásí dobrou kvalitu vody

Kvalita vody v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je podle hygieniků stále velmi dobrá. Při rozborech vzorků nebyly objeveny žádné problémy.

Jen na Tyršově koupališti v Lišanech na Rakovnicku se vyskytl fytoplankton a sinice, ale zatím ve velmi malém měřítku. Zdraví plavců není ohroženo, řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.

Přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce má stále vysokou kvalitu vody. Riziko zdravotních potíží po koupání minimální, řekl Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Související