O kandidátech na prezidentské volby v Rusku se mluví hodně a často. Současný hlavní představitel státu o svém boji už veřejně mluví. Druhý z vůdců země, Vladimír Putin, se ale zatím stále nevyjádřil. Jak ale uvedl Dmitrij Medveděv, v přímém souboji se mu se svým premiérem utkat zrovna moc nechce.

Pokud se tak Putin skutečně rozhodne pro možnost návratu do Kremlu, je možné, že Medveděv svou kandidaturu vzdá. Jak totiž řekl v rozhovoru s Financial Times, mohlo by to poškodit jejich společné cíle, které si vytyčili.

 

Medveděv prý cítí povinnost se o nejvyšší úřad ucházet podruhé. "Jakýkoli vedoucí představitel, který zastává takový post, je prostě povinen chtít znovu kandidovat," řekl během interview.

Jistou překážkou by ale mohl být ruský premiér. "S Vladimirem Putinem - mým kolegou a přítelem - přece jen reprezentujeme stejnou politickou sílu. Konkurence mezi námi by tak mohla vlastně poškodit ty úkoly a cíle, jejichž realizaci jsme si v posledních letech společně předsevzali," vysvětloval.

Který z obou politiků se ale oficiálním kandidátem pro nejvyšší ústavní funkci nakonec stane, Medveděv neprozradil. "Už nebudete dlouho čekat, bude to správné rozhodnutí pro Rusko i pro mě osobně," dodal.

Prezidentské volby se v Rusku budou konat příští rok v březnu a jiný kandidát než Medveděv nebo Putin podle shodného názoru ruských médií v úvahu nepřipadá. Větší šance se obecně dávají Putinovi, rozhodnutí mají oznámit během podzimu.

Medveděv v této souvislosti odmítl připustit, že by mezi oběma politiky panovaly rozpory, o nichž ruští novináři často spekulují. "Rozpory mezi námi se zveličují. Můžeme se lišit v metodách dosažení těch či oněch cílů, ale to je spíš ku prospěchu věci. Tvrdit, že se mezi námi prohlubuje jakási propast, to je ale naprostý omyl," prohlásil.

Pokud jde o prezidentskou volební kampaň v USA, Medveděv se jasně postavil za Baracka Obamu. "Říkám na rovinu - chtěl bych, aby byl Barack Obama zvolen podruhé do prezidentské funkce," řekl. Vztahy Ruska a USA se podle něj díky Obamově vládě zlepšily. "Je to moderní člověk, který chce změnu nejen pro Ameriku, ale pro globální světový pořádek," dodal ruský prezident.

Související