Dánsko od příštího úterý obnoví stálé celní kontroly na svých hranicích s Německem a Švédskem. Parlament severské země  dal v pátek tomuto vládnímu záměru zelenou, když opozice svými 50 hlasy proti 55 vládním poslancům neprosadila návrh na jeho odmítnutí. Kontroly mají být jen namátkové a většiny cestujících se nedotknou, ujišťuje vláda.

Dánsko obnoví hraniční kontroly v úterý, potvrdil agentuře DPA po hlasování parlamentu ministr daňových záležitostí Peter Christensen.

Menšinový kabinet premiéra Larse Lökkeho Rasmussena schválil návrh obnovení kontrol na hranicích v květnu na nátlak pravicově populistické Dánské lidové strany (DVP). Oficiálně vláda plán zdůvodňuje potřebou bojovat proti přeshraniční kriminalitě. Opatření by se mělo týkat i trajektů ze sousedních zemí.

Dánské plány narazily na kritiku Evropské komise, podle níž by mohlo jít o porušeních schengenské dohody o volném pohybu osob. Nesouhlasí ani vlády sousedních států.

Kontroly jen namátkové

Kodaň tvrdí, že nový systém je v souladu se Schengenem. Na hranicích totiž mají být rozmístěni pouze celníci, nikoli policisté. Prováděny by neměly být ani pasové kontroly. Christensen dnes DPA řekl, že na hranicích s Německem zatím bude nasazeno 30 celníků, kteří budou provádět jen namátkové kontroly.

 

 

 

 

"Valná většina všech cestujících si toho ani nevšimne," ujistil ministr. Němečtí turisté mířící nyní k dánskému pobřeží Severního moře se podle něj nemusejí obávat "kolon ani jiných omezení".

Země schengenského prostoru mohou v případě ohrožení vnitřní bezpečnosti či veřejného pořádku zavést na vnitřních hranicích dočasně i pasové kontroly.

Některé země v čele s Francií po zkušenostech s vlnou uprchlíků ze severní Afriky nedávno kritizovaly fungování schengenského prostoru a volají po rozšíření výčtu situací, během nichž může členský stát EU jednostranně zavést kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Proti tomu je například i Česká republika.

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska, kromě nichž jsou zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k němu přistoupilo v prosinci 2007.

Související