Simon Finch z hedge fondu CQS UK LLP k poslednímu vývoji uvádí, že „nic z toho, co jsme doposud viděli, neřeší solvenci, pouze likviditu“. Jeho fond patří mezi ty, podle kterých investoři podceňují pravděpodobnost defaultu Portugalska, ale i Itálie a Španělska.

Tyto fondy jdou ve svých investicích nad rámec přímých sázek na default a orientují se na možný propad na trhu korporátních dluhopisů a bank. K názoru, že se můžeme nacházet na pokraji ekonomického kolapsu, se přiklání i George Soros. Podle jeho slov z 26. června by takový kolaps mohl začít Řeckem a „lehce se rozšířit“.

Poté, co byla na konci června odstraněna hrozba okamžitého řeckého defaultu, začali investoři hledat způsob, jak profitovat z dalších problémů zemí na periferii, včetně Itálie.

Finch například obchoduje s dluhem mobilních operátorů, jejichž schopnost splácet své dluhy by mohla být omezena fiskálním utahováním a následným zpomalením ekonomiky. Pokud by došlo ke snížení ratingu těchto firem, trh by byl zaplaven dluhopisy se spekulativním ratingem a přišel by propad jejich cen.

Bruce Richards z Marathon Asset Management LP zase čeká, že v některých zemích na periferii dojde ke znárodnění finančních institucí, které budou kvůli vysokým půjčkám donuceny k prodeji aktiv. Problémy bank se podle něho neomezují na periferii, týkají se Německa, Francie, ale i Velké Británie.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se